V holandskom Haarleme zakázali reklamu na mäso vo verejnom priestore

V holandskom Haarleme zakázali reklamu na mäso vo verejnom priestore

Archeológia je bezpochyby náročná a vzrušujúca práca. Odkrývaním nálezov sa snažíme porozumieť našim predkom. Čoho sa napríklad báli a ako sa pred svojimi desmi chránili? Rado Tomeš povie viac.

EUROSKOP 10.09.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


V Poľsku, na cintoríne pri meste Bydgoszcz, archeológovia objavili hrob údajnej upírky zo 17. storočia. Krajina vtedy zažívala doslova epidémiu domnelých upírov a mnohých ľudí, považovaných za upírov, hysterický dav popravil.

Kostra ženy mala nápadne vyčnievajúci zub, čo mohlo súvisieť s jej nešťastným osudom. Pochovali ju s kosákom, ktorého ostrie smerovalo na hrdlo ženy, aby jej prerezal hrdlo, keby chcela vstať z mŕtvych. Palec na ľavej nohe mala zamknutý v masívnom zámku, ktorý mal definitívne uzavrieť jej život a zabrániť jej v návrate. Upírske praktiky zakázala v polovici 18-ho storočia až Mária Terézia, ktorá dala vedecky preskúmať možnosť existencie upírov.

Holandské mesto Haarlem bude prvým mestom na svete, ktoré zakáže reklamu na mäso vo verejnom priestore. Mestu je úplne jedno, či si budú jeho obyvatelia mäso doma pripravovať a jesť ho. Nechce však podporovať jeho konzumáciu reklamami. Radnica argumentuje tým, že spotreba mäsa je príliš veľká a extrémne zaťažuje planétu. Niektorých ľudí to pobúrilo, iným obyvateľom mesta sa zákaz mäsovej reklamy zdá ako správne rozhodnutie. V každom prípade ide o signál, ktorým chce Haarlem prispieť k zodpovednejšej konzumácii mäsa. Zákaz začne platiť od roku 2024.

V juho-francúzskom meste Nice riešia záhadu mláďat netopierov. Kolónia netopierov európskych sa udomácnila v medzere medzi budovami – čo je ich prirodzený úkryt. Doposiaľ bolo všetko v poriadku, nikomu neprekážali. Mláďatá netopierov však začali pri vylietavaní z úkrytu hromadne padať na zem a zatiaľ nikto nevie vysvetliť príčinu týchto hromadných pádov.

Desiatky a desiatky popadaných netopierov, každú noc, chodia zbierať dobrovoľníci. Odnášajú ich do chovných staníc, kde mláďatá nakŕmia, ošetria a opäť vypustia von. Keďže sú netopiere európske chránené mesto spolupracuje aj s prírodovedcami.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame