Lacné cestovanie verejnou dopravou v Nemecku môžu využiť aj Slováci

Lacné cestovanie verejnou dopravou v Nemecku môžu využiť aj Slováci

Nemecko sa podujalo na zaujímavý dopravný experiment. Hovorí sa dokonca o revolúcií vo verejnej doprave.  Mesačný lístok  na vlak, autobus aj MHD stojí cestujúceho len 9 eur. Čo tým v Nemecku sledovali povie Rado Tomeš:

EUROSKOP 09.07.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


V priebehu leta bude možné na lokálnych a regionálnych nemeckých linkách opakovane využívať 9 eurový lístok na verejnú dopravu. Opatrenie sa týka  vlakov, autobusov aj MHD. Nemecko to zatiaľ nastavilo ako trojmesačný experiment, ktorého cieľom je dostať viac ľudí z áut do alternatívnych dopravných prostriedkov.
 Mesačný cestovný lístok za 9 eur sa dá kúpiť jednorazovo, môžu ho využívať aj cudzinci a toto opatrenie platí až do konca augusta. Prvá analýza  dopravy v 26 mestách ukázala, že v 23 z nich sa zmenšili dopravné zápchy v porovnaní s mesiacom, kedy deväť eurový mesačný lístok ešte neplatil. Nemecká vláda masívne podporila financovanie verejnej dopravy v jednotlivých spolkových krajinách -  investovala do nej  4 miliardy eur.  Po skončení leta a dôkladnej analýze experimentu vláda rozhodne, či bude v tejto masívnej podpore verejnej podpory pokračovať, alebo nie. Nápad má však aj svojich odporcov. Dopravné prostriedky už teraz praskajú vo švíkoch a obavu vzbudzuje aj to koľko si lacný lístok v konečnom dôsledku vypýta peňazí zo štátneho rozpočtu.  

Vegetariánske náhrady mäsových výrobkov sa nebudú môcť vo Francúzsku volať tak ako originálne mäsové výrobky. Čiže klobásy môžu byť klobásami len vtedy, keď budú vyrobené z mäsa. To isté sa týka steakov a všetkých ostatných mäsových produktov.  Nariadenie vstúpi do platnosti prvého októbra tento rok. Vegetariánske náhrady budú mať svoje vlastné názvy. Zástupcovia spracovateľov mäsa neskrývajú nadšenie lebo  za túto zmenu lobovali dlhé roky. Potravinárske združenia už vyzvali francúzsku vládu, aby nariadenie presadilo v Bruseli, nech je platné pre celú Európsku úniu. Prvý pokus v roku 2020 Európsky parlament zamietol.     

Dvaja klimatickí aktivisti, muž a žena, sa v pondelok prilepili k rámu 200 rokov starého majstrovského diela Johna Constabla – Voz a seno, ktorý je vystavený v londýnskej Národnej galérii. Obraz najprv prelepili veľkými hárkami papiera, na ktorých bola vyobrazená „apokalyptická vízia budúcnosti“, potom sa každý z nich prilepil k rámu. Aktivisti zo skupiny Just Stop Oil, takto bojovali za skorý koniec používania ropy, plynu a ďalších fosílnych palív. Protestujúci pár zatkla polícia a obraz okamžite preskúmali odborníci. Tí objavili len drobné poškodenie rámu a mierne narušenie laku na obraze. Dielo už visí na svojom pôvodnom mieste v londýnskej Národnej galérii.   

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame