Nafukovací kajak ako alternatíva k hromadnej doprave

Nafukovací kajak ako alternatíva k hromadnej doprave

Postaviť sa na štart bežeckých pretekov a ešte pred tým vyfasovať päsťou do oka? to nie je scéna z grotesky ale skutočný príbeh, ktorý teraz vyrozpráva Rado Tomeš:
EUROSKOP 03.07.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Neuveriteľný beh na 400 metrov odbehol tento týždeň francúzsky atlét, ktorého 20 minút pred štartom  napadol neznámy útočník.  Francúzsky atlét Wilfried Happio dostal od agresívneho návštevníka niekoľko rán päsťou - skončil so zakrvavenou tvárou a poraneným okom. Útok agresora bol cielený, na obranu športovca sa postavil  jeho tréner, ktorý aj privolal políciu.  Tá útočníka zatkla a prípad vyšetruje. Napriek zraneniam na tvári sa atlét Happio rozhodol preteky absolvovať. Na štart sa postavil s páskou cez oko, ktorú mu improvizovane držala čelenka. Stres pred pretekmi mu evidentne dobre padol lebo súťaž napokon vyhral a dokonca zabehol osobný rekord - 48,57 stotín sekundy. Francúzska atletická federácia podala na útočníka sťažnosť.

V Spojenom kráľovstve štrajkovali železničiari a spôsobili tak v niektorých mestách totálny kolaps dopravy. Nehovoriac o tom, že vo veľkých britských mestách sú dopravné zápchy v špičke bez ohľadu na to, či niekto z dopravy štrajkuje alebo nie. Brit George Bullard sa so situáciou vysporiadal po svojom – každé ráno si sadne  do kajaku a pohodlne sa dostane do práce po prúde rieky Legg. Keďže je to nafukovací kajak, po vystúpení na breh ho vyfúkne a zbalí do batoha. Ľudia si na chlapíka, ktorý sa plaví po rieke v bielej košeli a kravate už zvykli. Tento spôsob dopravy v meste George odporúča každému, kto sa aspoň trochu vyzná vo vodáctve a má akú – takú kondíciu.   

Čo sa stalo s mŕtvymi vojakmi v slávnej bitke pri Waterloo? Nuž - stalo sa z nich veľmi cenné hnojivo. Na Glasgowskej univerzite urobili zaujímavý výskum, ktorý vychádzal z dobových článkov uverejnených v 19-tom  storočí. Písalo sa v nich, že ľudia robili nájazdy na bojové polia, mŕtvych oberali o cennosti vrátane zubov, z ktorých neskôr vyrábali protézy. Po nejakom čase, keď sa telá rozložili, prišli na rad kosti padlých vojakov. Ľudia ich  pozbierali, pomleli na kostnú múčku a predávali ako žiadané hnojivo. Kostná múčka bola totiž bohatá na fosfor, po ktorom bol v 19. storočí veľký dopyt. Bojové pole pri Waterloo bolo naozaj cenným zdrojom  fosforu – zahynulo tam 60 tisíc vojakov a asi 7 tisíc koní.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame