Experiment 4-dňového pracovného týždňa už aj vo Veľkej Británi

Experiment 4-dňového pracovného týždňa už aj vo Veľkej Británi

Meteorit, ktorý minulý piatok rozžiaril na 5 sekúnd oblohu v Rakúsku, Česku aj na Slovensku pravdepodobne skončil v rakúskej spolkovej krajine Korutánsko. Viac nám povie Rado Tomeš:

EUROSKOP 04.07.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Vedci v Rakúsku požiadali obyvateľov, aby im pomohli hľadať časti meteoritu, ktorý minulý piatok dopadol pravdepodobne do údolia rieky Dráva. Mimozemský objekt mal v čase vstupu do zemskej atmosféry asi 120 kíl a pohyboval sa rýchlosťou 18 kilometrov za sekundu. Maximálnu jasnosť dosiahol pri jeho výbuchu vo výške 27 km kedy chvíľku žiaril desaťkrát viac ako Mesiac v splne. Rozpadol sa na množstvo menších meteoritov, ktoré podľa vedcov vážili asi jeden kilogram.  Celú svetelnú dráhu dlhú viac ako 80 kilometrov uletel meteorit za 5 a pol  sekundy. Aj keď prevažná väčšina pôvodnej hmoty zhorela v atmosfére, je veľmi pravdepodobné, že mnoho rozpadnutých kúskov dopadlo až na zemský povrch. Podľa vedcov sa nachádzajú v okolí obce Eis alebo v kopcoch severne od nej. Kto meteorit nájdete, môže si ho  nechať.  Rakúske zákony totiž podobné nálezy z vesmíru nijako neregulujú.

V Spojenom kráľovstve spustili najväčší experiment, ktorý sa týka pracovného času, výkonnosti zamestnancov a ich spokojnosti v zamestnaní. Približne 70 spoločností pôsobiacich v Británii pristúpilo k tomu, že ich zamestnanci, ktorých je okolo 3 300, budú pracovať len štyri dni v týždni. Dostávať za to budú mzdu ako keby pracovali plných päť dní.  Za doteraz najväčší experiment v tejto oblasti zodpovedajú  akademici z Cambridge a Oxfordu, pridali sa k nim aj vedci z amerického Bostonu. Výskumníci merajú vplyv štvordňového pracovného času na produktivitu práce zamestnancov, ich duševnú pohodu ale aj vplyv na životné prostredie či rodovú rovnosť. Skrátený pracovný čas si už v Európe odskúšali zamestnanci v Nemecku či Španielsku. Populárny je aj severských krajinách.

Obrazy s náboženskou tematikou maľujú umelci aj dnes a neverili by ste, že taká maľba svätých býva  plná kompromisov.  Z katedrály v talianskom meste Canosa di Puglia  /čítaj - Kanóza di Puľia/  museli odstrániť obraz, na ktorom autor vedľa svätých Sabíny a Banedikta, namaľoval aj miestneho kňaza a podnikateľa. Paradoxne, nebola to objednávka od vyobrazených mužov ale nadpráca maliara, ktorý obraz maľoval.  Myslel si totiž,  že to bude dobrý nápad keď na kostolnom obraze znázorní aj silných mužov miestnej komunity. Poctení kňaz aj podnikateľ sa ohradili, že obraz nemá byť ich pomníkom, ale vkusným vyjadrením stretnutia sv. Sabíny z Canosy a sv. Benedikta z Nursie.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame