Najchytrejšiu cestu v Európe bude mať už onedlho Estónsko

Najchytrejšiu cestu v Európe bude mať už onedlho Estónsko

V Estónskom mestečku Pölva budú mať najchytrejšiu cestu široko- ďaleko. Čo si pod tým máme predstaviť? - to už nám povie Rado Tomeš.

Euroskop 09.04.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


V 5-tisícovom estónskom meste Pölva pracujú na zaujímavom projekte inteligentného dopravného systému. Pilotný projekt, ktorý má byť spustený tento rok v júni, počíta s vybudovaním trojkilometrového cestného úseku, ktorý bude vybavený rôznymi senzormi rýchlosti, skenermi poznávacích značiek a variabilnými dopravnými značkami. Cez cestu povedie až 14 priechodov pre chodcov. Výsledné dáta potom dopravní špecialisti zanalyzujú a ak sa na úseku so senzormi reálne zvýši bezpečnosť, v Estónsku pribudne viac takýchto inteligentných ciest.

Je známe, že Avari prišli do Európy v 6-om storočí a ich ríša zanikla o tristo rokov neskôr. Presnejší pôvod Avarov bol však nejasný – vedci sa nechceli uspokojiť s verziou: „prišli z Východnej Ázie“. Odpoveď na otázku „odkiaľ Avari do Európy pritiahli“ nám priniesol výskum DNA z nálezov v Maďarsku. Vedci preskúmali 66 hrobov, od jednoduchých ľudí až po elity. Výsledky DNA porovnali s nálezmi pred a po Avaroch a to im umožnilo presnejšie určiť obdobie ich príchodu. Ukázalo sa, že Avari sa presúvali z dnešného Mongolska na Kaukaz. Trvalo len pár rokov kým prekonali 5-tisíc kilometrov a po ďalších desiatich rokoch sa už usadili v karpatskej kotline. Pohyb Avarov v rannom stredoveku je jedna z najrýchlejších, dokázaných migrácií v histórií ľudstva.

Príjemná správa prišla zo Spojeného kráľovstva. Kráľovná Alžbeta II sa po piatich mesiacoch objavila na verejnosti a vyvrátila tak všetky špekulácie o jej zlom zdravotnom stave. Minulý týždeň sa zúčastnila spolu s ďalšími členmi kráľovskej rodiny na zádušnej omši na počesť princa Philipa - práve dnes je to rok od jeho smrti. Na pohrebe sa vtedy mohlo kvôli pandémii zúčastniť len 30 ľudí, tentoraz prišla takmer celá kráľovská rodina, zahraniční monarchovia, domáca šľachta a viac ako 500 pozvaných charitatívnych či ďalších organizácií, ktoré princ Philip podporoval. Alžbeta II sa na plánovaní bohoslužby veľmi aktívne podieľala.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/12019

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame