Koronavírus ani zďaleka neodchádza, každá krajina v Európe proti nemu stále bojuje - klasickými ale aj kontroverznými nápadmi. Rado Tomeš nám povie o jednom výstrelku zo Škótska:
Solárne strechy nad diaľnicami chystajú vo Švajčiarsku
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Škótska vláda schválila vyše päť miliónov libier na boj proti covidu v tamojších školách. Peniaze pôjdu na inštalácie filtrov a ventilátorov vo viac ako 2- tisíc triedach. Finacovať sa ďalej majú aj stavebné úpravy na podrezanie dverí pre zlepšenie cirkulácie vzduchu. Ide o školy v mestách, kde je dlhodobo zvýšená hladina CO2 a nie vždy je preto možné v triedach vetrať. Opozičné strany namietajú, že je to zlý nápad, ktorý sa v prípade požiaru vypomstí. Podpílenie dverí kritici považujú dokonca za prejav lenivosti.
Podľa vlády je síce toto riešenie trochu partizánske, ale obhajuje sa tým, že spolu s nosením rúšok je dobrá cirkulácia vzduchu najefektívnejším opatrením proti šíreniu covidu.
Vo Švajčiarsku budú nad niektorými úsekmi diaľnice solárne strechy. Na ceste bude riadna premávka a solárne panely nad ňou budú vyrábať energiu. Podľa odhadov by sa takto dalo vo Švajčiarsku využiť sedemsto kilometrov diaľnic. Solárne strechy by mohli v tom najlepšom prípade vyrobiť až desať terawatthodín energie ročne - to sú asi dve tretiny toho, čím teraz v krajine prispieva jadrová energia. Prvý projekt by mal na juhu Švajčiarska zastrešiť takmer dvojkilometrový úsek diaľnice, stavať by sa mohlo začať už na budúci rok. 40 tisíc solárnych panelov dokáže vyrobiť elektrinu pre 5 tisíc domov.
Polárna žiara je v našich končinách veľmi vzácna, preto je pochopiteľné to vzrušenie, ktoré si užil astronóm Petr Horálek na brehu českej priehrady na Chrudimsku. Fotografie urobil asi pol hodinu po polnoci z nedele na pondelok. Polárna žiara sa predpovedá len veľmi ťažko, aj v tomto prípade boli jedinými indikátormi hodnoty na magnetometroch zo švédskej Kiruny a z družice ACE. Nie len v Česku, ale aj u nás sa polárna žiara vyskytuje sporadicky, aby sa tak stalo, je potrebná silná slnečná aktivita a vhodné pozorovacie podmienky.