Domy s pastelovou fasádou natlačené na seba na úzkom pruhu pobrežia. Neznie to na prvé počutie kto vie ako zaujímavo, dedinka Hallstatt však unikátna je. Rado Tomeš nám o nej povie viac:
EUROSKOP 12.03.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Hallstatt - to je dokonalá alpská panoráma. Domčeky natlačené na pobreží jazera sú známe z mnohých fotografií. Niekoľko z nich je v strmom svahu hory, podopreté stĺpmi sa vznášajú nad vodou. V Číne sa svetoznámym rakúskym Hallsttat-om nechali inšpirovať. Dedinu skopírovali a preniesli ju jedna k jednej do Číny -vrátane farebného trhoviska a malého kostolíka. V rakúskom Hallstatte žije iba 780 domácich obyvateľov, ročne sa tam však nahrnie približne milión návštevníkov z celého sveta. Pre domácich to však nie je veľká výhra. Dedinka je príliš malá na to, aby sa tam mohli turisti zdržať viac než pár hodín, takže aj ich tržby z turistického ruchu ponúkajú relatívne malý obrat.
Podľa Svetového fondu na ochranu prírody sa aj my, Európania podieľame na odlesňovaní amazonských dažďových pralesov. Síce nepriamo ale zato výrazne. Amazónske pralesy ničí náš veľký dopyt po sóji, ktorý sa za dvadsať rokov zdvojnásobil a stále sa zvyšuje. Práve na odlesnených poliach pestujú v Brazílii a ale aj Argentíne sóju, ktorá putuje do Európy, pričom 90% produkcie ide na chov hospodárskych zvierat. Preto Európska komisia navrhuje obmedzenie dovozu produktov, ktorých výroba je spojená s odlesňovaním planéty. Všetko je ešte len vo fáze návrhu. Obmedzenia dovozu by sa mali dotknúť okrem sóje aj klimaticky nešetrného hovädzieho mäsa, palmového oleja ale aj kakaa, kávy a dreva.
Vyzerá to tak, že sa práce na diaľnici D55 našich západných susedov trochu spomalia. Archeológovia totiž našli pri juhomoravskom meste Bzenec keltskú kováčsku pec z tretieho storočia pred našim letopočtom. Asi 250 metrov od pece potom objavili veľké, multikultúrne osídlenie, ktoré je výrazne staršie. Jeho vek však ešte presne neurčili. Zatiaľ je jasné to, že ide o miesto spojené s veľkovýrobou železa. Čo sa týka pece, ktorá stojí priamo na trase diaľnice, archeológovia ju postupne odkrývajú. Ak zistia, že sa dno pece zachovalo celé, tak ju doslova vyrežú z terénu aj so zeminou. V prípade zdaru starovekú pec zakonzervujú a obnovená poputuje do múzea.