Kňaz dostal mastnú pokutu za nadmerné zvonenie v kostole

Kňaz dostal mastnú pokutu za nadmerné zvonenie v kostole

Čo je veľa, to je veľa! Aj za príliš horlivé vyzváňanie v kostole môžete dostať pokutu. V talianskom mestečku sa o tom presvedčili. Roman Bomboš povie viac.

EUROSKOP 05.02.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


V mestečku Coverciano neďaleko Florencie, dostal tamojší kňaz pokutu 2 tisíc eur za to, že týral miestnych obyvateľov nadmerným zvonením. Ľudia z mesta aj okolia sa roky sťažovali, že kňaz necháva biť zvony aj 200 krát denne. Po dlhom, neúspešnom naťahovaní sa, štyroch rokoch súdnych konaní a petíciách, sa Regionálna agentúra pre ochranu životného prostredia Toskánska rozhodla konať: nariadila audiometrické meranie. To ukázalo, že zvony boli skutočne prihlučné a zvonenie pričasté. Agentúra vypracovala nový rozpis zvonení a duchovnému jeho záľubu výrazne obmedzila.

Najmladší rímsky amfiteáter pravdepodobne objavili vo Švajčiarsku, neďaleko mestečka Keiseraugust. Toto mesto nesie pomenovanie po niekdajšom antickom území Augusta Raurica. Archeológovia v súčasnosti vykopávajú spod zeme amfiteáter, ktorý pochádza zo 4 storočia nášho letopočtu. Je to zatiaľ najmladšia známa stavba tohto typu. Viac budeme vedieť až po ukončení vykopávok keď sa presnejšie určí dátum ich vzniku. Vzácny amfiteáter našli v tzv. archeologickom raji – ide o územie na hranici Švajčiarska, Nemecka a Francúzska kde sa kedysi rozprestierala najstaršia rímska kolónia na rieke Rýn - Augusta Raurica.

Nórska armáda má zrejme finančnú krízu! - pustila sa totiž do poriadneho recyklovania. Nebolo by na tom nič zvláštne keby recyklovaným produktom nebola použitá spodná bielizeň. Absolventi základnej vojenskej služby musia po skončení vojenčiny vrátiť „nafasovanú“ spodnú bielizeň aj ponožky. Dostanú ich noví odvedenci. Nórske ministerstvo obrany to vysvetľuje pandémiou, financiami ale aj neskoro uzavretými zmluvami s dodávateľmi oblečenia. Armáda sa dušuje, že vojakom- nováčikom nehrozí žiadne zdravotné riziko. Odovzdané šatstvo poriadne preberú, vyčistia a poobšívajú. V Nórsku je povinná vojenská služba pre mužov aj ženy. Trvá 12 až 19 mesiacov.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/Skitterphoto

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame