Grécki potápači objavili trosky talianskej ponorky 80 rokov po tom, čo ju počas druhej svetovej vojny potopili spojenci v Egejskom mori. Rado Tomeš nám povie viac:
Euroskop 9.1.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ponorka Jantina vyplávala z gréckeho ostrova Leros so 48 námorníkmi na palube. 5 júla 1941 sa potopila po zásahu torpéd vypálených britskou ponorkou HMS Torbay Minulý mesiac ju objavil jeden z najznámejších gréckych potápačov, Kostas Thoctarides so svojim tímom, južne od ostrova Mykonos, v hĺbke 103 metrov. Objav sa podaril pomocou diaľkovo ovládaného podvodného vozidla ROV Super Achilles a identitu ponorky Jantina overil pomocou záznamov taliansky úrad pre históriu námorníctva. Konfrontácia dvoch ponoriek je vzácna námorná udalosť, o to je tento objav významnejší.
Podľa prieskumu, ktorý si dala vypracovať vláda Spojeného kráľovstva, približne 200 tisíc dôchodcov minulý rok nehovorilo s priateľom či niekým blízkym dlhšie ako mesiac. Osamelosť však nepostihuje len seniorov. Osamelo sa na ostrovoch cíti okolo 9 miliónov ľudí a lekári varujú, že pocit odlúčenia môže mať na zdravie horší dopad ako vyfajčených 15 cigariet denne. Výsledky prieskumu teraz analyzuje Vládny úrad, ktorý spolupracuje s ďalšími deviatimi ministerstvami a pokojne by sme ho mohli nazvať „ ministerstvom osamelosti“. Tento úrad oficiálne navrhuje plány na riešenie štátnej emočnej krízy a udeľuje granty pomocným projektom.
V škótskom Glasgowe budú tancujúcich ľudí využívať ako zdroj energie. Doslova. Ide o systém Bodyheat , ktorý nainštalujú v glasgowskom klube SWG3, ktorý je známy najväčšími tanečnými párty v krajine. Obnoviteľný vykurovací systém bude využívať telesné teplo tancujúcich. To potom prejde cez čerpadlo, ktoré ho vyvedie do vrtov hlbokých asi 150 metrov. Tam sa bude tá energia zhromažďovať, pričom vytvorí akúsi tepelnú batériu, ktorá bude postupne uvoľňovať energiu podľa potreby klubu a bude mu dodávať teplo, teplú vodu aj energiu na klimatizáciu. Celá táto paráda bude stáť asi 420 tisíc eur, zníži však celkovú produkciu uhlíka o 70%.