Takmer každý desiaty Islanďan vydal knihu o tom, čo robí z Islandu krajinu autorov. Viac nám povie Rado Tomeš:
Euroskop 8.1.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Svetový rekord v počte autorov na jednu krajinu hovorí jasne – toľko autorov, ako na Islande, nežije v žiadnom inom štáte. 370 tisíc ľudí a takmer každý desiaty vydal aspoň jednu knihu. V islandčine vyjde každý rok tisíc tristo nových kníh, to znamená, že Islanďania nie len veľa píšu, ale aj veľa čítajú. V prepočte na obyvateľa, opäť najviac. Islanďania majú aj nositeľa Nobelovej ceny za literatúru – je ním prozaik Halldór Laxness. V antikvariátoch určite nájdete viaceré jeho romány, pretože bol prekladaným autorom aj v bývalom Československu. V Česku vychádzajú jeho diela v nových vydaniach.
Európska únia vyviezla prvý raz za desať rokov menej šumivého vína. Dramatický pokles zaznamenalo najmä šampanské. Relatívne dobre, s minimálnou stratou, sa držalo Prosseco a darilo sa španielskym bublinkám cava. Tie ako jediné dokázali zvýšiť vývoz o 10%. Napriek tomuto poklesu sa však archívne šampanské stalo lukratívnou záležitosťou pre investorov. Nákup tohto vína priniesol dokonca vyššie zhodnotenie než investície do akcií technologických firiem alebo bitcoinu. Napríklad cena archívneho šampanského Salon le Mesnil ročník 2002 vzrástla na online burzách o viac ako 80%.
Zaujímavá správa prišla z Ruska. Krajina zavádza povinné lekárske prehliadky pre cudzincov, ktoré sa majú opakovať každé tri mesiace. Ak sa tam chystáte na dlhší čas, testovať vás budú na tuberkulózu, syfilis, HIV a tak isto vám odoberú odtlačky prstov. Ak to odmietnete, nedostanete pracovné povolenie, prípadne vám ho odoberú. Pravidlá platia od začiatku tohto roka a ruské úrady tvrdia, že tento nový postup je zdravotným opatrením, ktoré bude pre krajinu prospešné. Napriek tomu stále nie je jasné, čo bude s cudzincami, ktorí sú chorí a či budú musieť opustiť krajinu.