Ján a Mária Čarajovci bývali so svojimi štyrmi deťmi v dedinke Šrobárova pri Komárne. V roku 1939 sa museli vysťahovať slovenské rodiny z tejto oblasti, lebo pripadla po Viedenskej arbitráži Maďarsku. Putovali a útočisko našli na jednom majeri neďaleko Branča. Tu sa im narodilo piate dieťa. A hoci boli chudobní, dobrý majiteľ majera im dal pôdu a mohli chovať domáce zvieratá. Pomáhali mu na hospodárstve. Na poli si sušili slamu pre zvieratá na zimu. Tu sa ukryli na jeseň roku 1944 Židia - traja muži s troma chlapcami- pán Steiner so synmi Ervínom a Fredom, pán Katz so synom Tiborom a meno si pani Anna Cabadová, ktorá mala vtedy 7 rokov, nepamätá.
Nikto o nich nevedel. Raz však už nemali čo jesť, tak sa odvážili ísť požiadať o jedlo pre deti. Zaklopali na dvere Čarajovcov. Pán Čaraj s najstarším synom im potom nosili jedlo a neskôr ich ukryli v komôrke v malom byte, kde bývali.
O Židoch v komôrke menšie deti nevedeli. Pred dvere
vedúce do komory postavili rodičia skriňu, aby tam nemohli vojsť. Len
raz sa malá Anna zobudila uprostred noci na vôňu jedla. Mama robila
lokše. Ráno si pýtala jednu do školy. Mama jej
povedala, že žiadne už nie sú. Vraj sa v noci zastavila u nich návšteva
a tak pocestných ponúkla.
Traja muži a traja chlapci vďaka statočným Čarajovcom vojnu prežili. Ich matky a sestry zahynuli v Osvienčime.
Dodnes je Fred /dnes Moše/ v kontakte s pani Annou Cabadovou a jej sestrou Júliou Gličovou, v roku 1944 štvorročnou.Lokše Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.