Celých 145 rokov, presne toľko uplynie tento rok od jeho narodenia a 106 rokov zas uplynulo od predčasného úmrtia. Reč je o generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, ktorého životná púť bola naplnená množstvom diel, no skončila príliš skoro v jeho 39 rokoch. No jeho odkaz prežíval ďalej – v jeho myšlienkach aj pamäti. Aj v podobe mnohých sôch roztrúsených po Slovensku. A s viacerými z nich sa spájali mimoriadne zaujímavé príbehy.
Hoci sa dnes vie viac o príbehu jeho pamätníku v Brezovej pod Bradlom alebo Ivanke pri Dunaji, mimoriadne zaujímavý príbeh sa skrýva aj za pamätníkom, ktorý vznikol v Bratislave. A od iných sa líšil aj tým, ako ho tvoril jeho autor český monumentalista Bohumil Kafka. Pamätník Štefánika v Bratislave mal byť nielen jeho pripomienkou, ale aj symbolom. No dokončili ho v čase, ktorý bol už mimoriadne zložitý. Traduje sa, že keď pamätník na nábreží videl v októbri 1938 Hitler z Petržalky, povedal – tá mačka musí preč. Ľudáci najskôr odstránili z pamätníku leva, ktorý symbolizoval légie. No na generála si ešte netrúfli. Skazu dokonala v roku 1954 až druhá komunistická totalita.
Prečo Štefánikov odkaz prekážal zhodne obom totalitám? Aké boli osudy jeho pamätníka a sochy v hlavnom meste? A ako sa ho vlastne podarilo v slobodnej dobe po desaťročiach obnoviť? O tom všetko budeme hovoriť s profesorom architektúry a urbanistom Bohumilom Kováčom a dlhoročným správcom Nadácie M. R. Štefánika Pavlom Šestákom – práve Nadácia M. R. Štefánika stála kedysi aj za iniciatívou vrátiť generálovu sochu do verejného priestoru.
Počúvajte nás aj o dva týždne, povieme si viac aj tom, prečo na rozdiel od tej bratislavskej či väčšiny Štefánikových sôch prežili celú totalitu Štefánikove sochy na troch slovenských miestach. Ako sa ocitla identická socha Štefánika, ako bola tá bratislavská, vo Francúzsku, a prečo ju považovali za sochu neznámeho francúzskeho letca? No hovoriť budeme aj o tom, ako sa vrátila Štefánikova socha v hlavnom meste do verejného priestoru.
FOTO: Budovanie pamätníka v 30. rokoch, Nadácia Milana Rastislava Štefánika