Poznáte ikonickú tatranskú Chatu pod Rysmi, liečebný ústav zvaný Penzák alebo liečebný ústav vo Vyšných Hágoch? A poznáte aj meno ich staviteľa?
Ten bol podpísaný nielen pod týmito stavbami, dokončoval stavbu hvezdárne na Skalnatom Plese a aj stavbu Zamkovského chaty. Hoci jeho dielo je ešte o niečo väčšie, dodnes je tatranský staviteľ Jozef Šašinka neprávom zabudnutý. Jeho talent si však kedysi všimol aj jeden z našich najznámejších architektov Milan Michal Harminc, ktorý ho vzal pod svoje krídla. No a v Tatrách sa stal čoskoro Jozef Šašinka uznávanou osobnosťou. Bol nielen tvorivým staviteľom, ale aj známym filantropom. Podporoval kultúru a šport.
Lenže na konci tridsiatych rokov Hitler rozbil Československo.Jozef Šašinka, ktorý mal moravské korene, bol uznávaný odborník, a tak sa mu podarilo zostať. Vďaka nemu dostali výnimky aj viacerí českí obyvatelia, ktorí nemuseli zo Slovenska odísť. V tom čase pomáhal všetkým – aj prenasledovaným židovským obyvateľom a odboju.
Všetko sa však nakoniec prezradilo a Jozefa Šašinku zatklo dva dni pred oslobodením Popradu gestapo, ktoré ho krátko na to popravilo. Zodpovedal sa po vojne niekto za jeho udanie? A prečo bola rodina známeho staviteľa nepohodlná aj pre ďalší, totalitný režim? Čo nám môže tento príbeh vlastne povedať aj 80 rokov od konca vojny? O tom všetkom budeme hovoriť aj s neterou Jozefa Šašinku Evou Kulovou, ktorá osud svojho strýka zrekonštruovala v knižnej podobe – a úryvky jej textu dnes doplnia aj naše rozprávanie.
Zabudnutý príbeh tatranského staviteľa Jozefa Šašinku, ktorého popravilo gestapo Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.