Psy ako včasná detekcia Parkinsonovej choroby? Podľa výskumu, o ktorom nám povie Rado Tomeš, to vyzerá, že vedci trafili do čierneho.
Psy ako detekcia Parkinsonovej choroby
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Psy boli niekoľko týždňov trénované na viac ako 200 vzorkách pachu od pacientov s pozitívnym testom na Parkinsonovu chorobu a kontrolných vzorkách od ľudí, ktorí túto chorobu nemali. Celý výskum spočíval v dvojito zaslepenom testovaní, čo znamená, že iba počítač vedel, kde sa nachádzajú správne vzorky, a každá z nich musela prejsť definitívnym rozhodnutím aj v spätnom poradí. Psy identifikovali kožné výtery od ľudí s Parkinsonovou chorobou s až 80 % citlivosťou aj v prípade, že pacienti mali aj iné zdravotné problémy. Zistenia ponúkajú nádej na jednoduchú, včasnú diagnostickú metódu, čo umožní skoršiu liečbu a spomalí progres ochorenia. Výskum zastrešila nezisková organizácia Medical Detection Dogs v spolupráci s univerzitami v Bristole a Manchestri.
Sopky v známom Ohnivom kruhu v oblasti Tichého oceánu, ktorý sa tiahne cez pol zemegule, začínajú vykazovať nezvyčajnú aktivitu, niektoré po rokoch ticha opäť dunia. Ohnivý kruh je 40 000 kilometrov dlhý reťazec sopiek a zemetrasných zón od Južnej Ameriky po Aljašku cez Japonsko až po Nový Zéland. Ako píše portál Veda na dosah, americký geologický prieskum objavil štyri sopky, všetky v USA, ktoré dunia, vrátane sopky Veľký Sitkin na Aljaške, ktorá už takmer štyri roky ustavične chrlí lávu do svojho vrcholového krátera. Aj keď zatiaľ nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo, prírodné sily ukazujú svoju nevyspytateľnosť a vulkanológovia sú v pohotovosti. Nedávne satelitné snímky potvrdzujú, že erupcia zostáva pomalá a neexplozívna, pričom láva naďalej prúdi na juhozápad. Je dobré vedieť aj to, že táto aktivita zapadá do dlhodobých vzorcov v Ohnivom kruhu, ktoré vedci pozorne sledujú.