Origami ako inšpirácia vesmírnych lietadiel

Origami ako inšpirácia vesmírnych lietadiel

Veda získava odpovede dlhodobým výskumom alebo vtedy, keď si dokáže položiť dostatočne absurdnú otázku. Keby vypustili z ISS papierovú lastovičku, prežila by to? Odpoveď má Rado Tomeš:

Origami ako inšpirácia vesmírnych lietadiel Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Vedci z Tokijskej univerzity vypustili do vesmíru papierovú lastovičku na počítačovom modeli z výšky a rýchlosťou ISS, čiže z výšky asi 400 kilometrov a rýchlosťou 7800 metrov za sekundu. Takáto rýchlosť by znamenala okamžitý kolaps lastovičky, ale 400 kilometrov nad Zemou je taká riedka, že lietadielko nenarazí na žiadny odpor. Klesaním smerom k Zemi sa hustota vzduchu zväčšuje, takže podmienky letu sa dramaticky menia. Po troch štvrtinách letu lastovička dolietala. Potom tento istý zámer zrealizovali v hypersonickom veternom tuneli Kašiwa. Lastovičke posilnili chvost hliníkovou fóliou a pustili sa do experimentu. Lastovička ho prežila. Po pár sekundách sa jej úplne ohol zobák a začali jej tlieť krídla. Takže reálne by let neprežila. A čo bolo vlastne cieľom experimentu? Zistiť, či tvar origami môže posilniť aerodynamiku a odolnosť letov vo vesmíre. 

Unikátny úlovok 19 druhov rastlín doposiaľ nezaznamenaných v Česku sa podaril študentke Prírodovedeckej fakulty Palackého univerzity v Olomouci na tom najmenej pravdepodobnom mieste. V širšom centre mesta. Věra Kafková systematicky mapovala ulice mesta dva roky a vo svojej bakalárskej práci zaznamenala 324 nepôvodných a 54 ohrozených druhov rastlín. Objav takého veľkého počtu nových druhov jej pred pár dňami vyniesol cenu za najlepší floristický nález z územia Českej republiky. Medzi dlažobnými kockami v uliciach mesta študentka zmapovala aj vejárovku, bežne pestovanú okrasnú rastlinu pôvodom z Austrálie, o ktorej splanení zatiaľ neboli v Európe žiadne záznamy. Jej výsledky ukazujú, že mestá sú vstupnou bránou nepôvodných druhov rastlín, ktoré sa tam dostávajú napríklad splanením z okrasných výsadieb a šírením pozdĺž ciest.  

Autorka: Barbara Štubňová; FOTO: freepik

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame