Astmatikom by mohlo pomôcť ťavie mlieko. Ešte to nie je isté, aj keď výskum na myšiach priniesol veľmi dobré výsledky. Viac vie Rado Tomeš:
Ťavie mlieko – nádej pre astmatikov
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Medzinárodný tím vedcov zverejnil v odbornom časopise PLOS One štúdiu, ktorá skúmala účinok ťavieho mlieka na prejavy astmy vyvolanej roztočmi. V experimente podávali astmatickým myšiam päť dní v týždni pol ml ťavieho mlieka denne, pričom s jeho podávaním začali jeden deň pred vystavením myši alergénu. Počas aj po ukončení experimentu myši sledovali a hľadali v nich stopy zápalu a imunitnej odpovede. Ukázalo sa, že ťavie mlieko skutočne funguje ako tlmič príznakov astmy tým, že znižuje citlivosť dýchacích ciest na alergény. Rovnako znižuje počet bielych krviniek v pľúcach, ako aj pomocných T lymfocytov a znižuje aj množstvo zápalového chemokínu CCL17, ktorý láka bunky imunity do miest so zápalom. Zatiaľ však nie je jasné, či sa podobné účinky zopakujú aj u ľudských astmatikov. Viac napovedia až klinické testy na ľuďoch.
Klimatická zmena takmer strojnásobila počet úmrtí spojených s teplom vo veľkých európskych mestách počas vlny extrémnych horúčav medzi 23. júnom a 2. júlom. Vyplýva to z analýzy vedcov zo Spojeného kráľovstva, Dánska, Holandska a Švajčiarska na základe údajov z 12 veľkých európskych miest. Vedci odhadujú, že počas desiatich dní zomrelo približne 2300 ľudí na príčiny súvisiace s teplom a takmer dve tretiny z týchto úmrtí označili výskumníci za dôsledok klimatickej zmeny. Teploty v mnohých európskych mestách dosahovali v danom období často viac ako 40 stupňov Celzia. Vplyvom globálneho otepľovania, ktoré podľa štúdie každý deň pridávalo jeden až štyri stupne Celzia ku maximálnej teplote, bol počet úmrtí podľa vedcov vyšší až o 800 ľudí a až 88% obetí patrilo do vekovej kategórie nad 65 rokov.