Viac ako dve miliardy rokov stará mesačná hornina, je unikátom, ktorý môže napovedať oveľa viac o lunárnej sopečnej aktivite. Pokračuje Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vedci z Manchesterskej univerzity mohli skúmať unikátny meteorit Northwest Africa 16286, ktorý našli v Afrike pred dvomi rokmi a má skutočne jedinečný chemický podpis. Analýza izotopov olova datuje vznik horniny do obdobia spred 2,35 miliardy rokov, z ktorého existuje len málo lunárnych vzoriek, vďaka čomu je najmladším bazaltovým lunárnym meteoritom objaveným na Zemi. Obsahuje relatívne veľké kryštály olivínu, lunárneho sopečného bazaltu nazývaného olivínovo-fyrický bazalt. Vedci našli malé množstvo titánu a veľa draslíka. Okrem jeho nezvyčajného veku vedci zistili, že pochádza zo zdroja vo vnútrozemí Mesiaca s nezvyčajne vysokým pomerom uránu k olovu. Tieto chemické indície môžu pomôcť identifikovať mechanizmy z obdobia, keď sa na Mesiaci tvorilo vnútorné teplo. Po podrobnejšom preskúmaní by sa mohli vedci dozvedieť kedy a ako presnejšie prebiehala lunárna sopečná aktivita.
Najnovší experimentálny spôsob liečby cukrovky dokáže už po jednej dávke laboratórne vypestovaných pankreatických buniek vytvoriť vlastný inzulín. Štúdiu vedcov zo spoločnosti Vertex Pharmaceuticals zverejnil vedecký časopis The New England Journal of Medicine. Vedci najprv vypestovali pankreatické bunky v laboratóriu za pomoci ľudských kmeňových buniek a zmesi živín a chemikálií. V klinickej štúdii implementovali 14-tim diabetikom stovky miliónov takýchto buniek a tie začali okamžite pracovať. Telá desiatich z dvanástich diabetikov závislých na umelom inzulíne, rok po začiatku liečby, dokázali produkovať dostatok vlastného inzulínu a dvaja ďalší znížili potrebné dávky až o 70 percent. Pacienti budú dlhodobo monitorovaní a výskum sa posunie do ďalšej fázy.
Unikátny meteorit po prvom skúmaní
17. 07. 2025 07:38 | Aktuálne rubriky

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA