O tom, že pobyt v prírode nás upokojuje už dávno vieme. Vedci však zistili, že na našu psychiku majú upokojujúci účinok aj virtuálne lesy. Viac nám povie Rado Tomeš:
Spektrum
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vedci z Inštitútu Maxa Plancka zrealizovali experiment, v ktorom nakrútili v prírodnej rezervácii Sonnenberg vysokokvalitné 360° VR video doplnené originálnymi zvukmi a vôňou stromov. Vystresovaní účastníci experimentu zažili virtuálnu lesnú scenériu buď ako plnohodnotný zážitok, alebo v redukovanej forme, ktorá stimulovala len jeden zmysel. Výsledky ukazujú, že kombinácia všetkých troch senzorických podnetov viedla k výraznému zlepšeniu nálady a silnejšiemu pocitu spojenia s prírodou v porovnaní s tým, keď boli prezentované len jednotlivé senzorické podnety. Okrem toho sa účastníkom krátkodobo zlepšila aj pracovná pamäť. Podľa štúdie, ktorú zverejnil špecializovaný časopis Journal of Environmental Psychology, výsledky výskumu zatiaľ nemožno považovať za všeobecne platné, už teraz však konštatujú, že aj digitálne zážitky z prírody dokážu vyvolať silný emocionálny efekt.
Na Liverpoolskej univerzite Johna Mooresa zistili, že oxid uhličitý a vyššia teplota na Zemi, menia spôsob rastu jednotlivých plodín a dokonca aj znižujú ich nutričnú hodnotu. Svoj experiment zrealizovali na listovej zelenine vrátane rukoly, špenátu a kelu. Po pestovaní rastlín v podmienkach zmeny klímy analyzovali koncentráciu cukru, bielkovín, fenolov, flavonoidov, vitamínov a antioxidantov. Predbežné výsledky tohto projektu naznačujú, že popri zvýšenej hladine oxidu uhličitého v atmosfére rástli rastliny rýchlejšie a mali väčšie plody, ktoré však po určitom čase vykazovali pokles kľúčových minerálov, ako je vápnik a niektoré antioxidačné zlúčeniny. Zvýšená teplota to ešte zhoršila. Plody už neboli také veľké a zintenzívnil sa aj pokles nutričnej kvality. Výskum prezentovali na konferencii Spoločnosti pre experimentálnu biológiu v belgických Antverpách.