Presnejšie predpovede počasia v Európe

Presnejšie predpovede počasia v Európe

Minulý týždeň vypustili novú meteorologickú geostanicu, z ktorej bude v podobe presnejších predpovedí počasia profitovať najmä Európa. Pokračuje Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Meteosat tretej generácie – Sounder 1, skrátene MTG-S1. Slovo „sounder“ v názve znamená „sondážny satelitný rádiometer“, čo je prístroj určený na meranie elektromagnetického žiarenia. A práve ten je kľúčom k úspechu družice, od ktorej si meteorológovia sľubujú nevídaný pokrok v presnosti predpovedí. Hlavnou úlohou družice je sondáž atmosféry, ktorá umožní získať informácie o trojrozmernom rozložení meteorologických prvkov – teploty, tlaku vzduchu aj smere a rýchlosti vetra. Tento prístroj taktiež poskytne informácie o priestorovom rozdelení koncentrácií vybraných plynov v atmosfére, od vodnej pary až po oxid uhličitý. Družicové sondáže poskytnú dáta každých 30 minút nad Európou, mimo nej to bude 60 minút a odstránia tak časové a priestorové medzery v dostupnosti dát o vertikálnom správaní príslušných prvkov. Prvýkrát tak budú v Európe k dispozícii údaje o vertikálnom profile teploty a stopových látok zistených z družice.

Medzinárodný tím vedcov pod záštitou Cambridgeskej univerzity zistil, že niekoľko druhov  ľudských črevných baktérií dokáže absorbovať a ukladať večné chemikálie. Prostredníctvom podrobných laboratórnych testov identifikovali 38 rôznych kmeňov črevných baktérií, pričom baktéria Bacteroides uniformis, ktorá rozkladá vlákninu, je jednou z najefektívnejších. Večné chemikálie boli v podstate zamknuté v baktériách, ktoré ich dokázali spracovať. Ďalšie testy na myšiach s deviatimi baktériami implantovanými do ich čriev ukázali, že mikróby boli schopné rýchlo absorbovať večné chemikálie, ktoré potom myši prirodzene vylúčili z tela. Čím bolo večných chemikálií viac, tým intenzívnejšie baktérie pracovali na ich absorbovaní. Zvýšenie týchto typov baktérií v našom tele by mohlo potenciálne zabrániť negatívnemu vplyvu chemikálií na naše zdravie.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame