Zdá sa, že ľudia žili v Severnej Amerike oveľa skôr ako sa učíme v škole. Nová štúdia je treťou v poradí, ktorej sa podarilo dokázať, že je to naozaj tak. Rado Tomeš nám povie viac:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Stopy nájdené na dne starovekých jazier White Sands môžu dokázať, že ľudia žili v Severnej Amerike pred 23 000 rokmi, čiže oveľa skôr, ako sa doteraz predpokladalo. Nová štúdia využila na datovanie rádiokarbónom bahno a podporuje tak predchádzajúce dve štúdie. Vedci preskúmali stopy v jazerách už skôr, ich posledná štúdia z roku 2021 si však vyslúžila veľkú kritiku, pretože datovanie pomocou peľu a semien nebolo dostatočné. Tentoraz stavili na bahno. Zistili, že vek bahna z dna starovekých jazier je medzi 20 700 a 22 400 rokmi – čo koreluje s pôvodným zistením, že stopy sú staré medzi 21 000 a 23 000 rokmi. Analýzu bahna potom overovali tri nezávislé laboratóriá. Štúdia vyšla vo vedeckom časopise Science Advences a ešte nie je recenzovaná, v každom prípade ide o ďalší pokus dokázať, že Severná Amerika bola osídlená o 10-tisíc rokov skôr.
Lesné požiare sú čoraz intenzívnejšie a nebezpečnejšie, nová štúdia vedená Stanfordskou univerzitou však ponúka nádej v podobe riadeného spaľovania. Úmyselne založené, kontrolované požiare môžu výrazne znížiť dopad požiaru v budúcnosti. Riadené spaľovanie nie je v USA žiadnou novinkou, pre nedôveru verejnosti sa však príliš neujalo. Výskumný tím pomocou satelitných snímok s vysokým rozlíšením, záznamov o hospodárení s pôdou a emisií dymu porovnal oblasti ošetrené riadeným spaľovaním medzi koncom roka 2018 a jarou 2020, so susednými neošetrenými oblasťami, ktoré neskôr horeli v extrémnej požiarnej sezóne v roku 2020. Zistili, že v oblastiach ošetrených riadeným spaľovaním došlo k poklesu závažnosti lesných požiarov o 16 % a znečistenia dymom o 14 %. Ešte pozoruhodnejšie je, že dym z riadených požiarov bol len zlomkom toho, čo by lesné požiare spôsobili v rovnakých oblastiach.