Obrovské prekvapenie priniesol výskum francúzskych vedcov, ktorý analyzovali, kde je najviac mikroplastov. Porovnávali tekutiny v plechovkách a v plastových a sklenených fľašiach. Ako to dopadlo, povie Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tím Francúzskej agentúry pre bezpečnosť potravín ANSES analyzoval množstvo častíc mikroplastov v rôznych typoch nápojov, ktoré sa predávajú vo Francúzsku. Zistili, že v sklenených fľašiach s nealkoholickými aj alkoholickými nápojmi sa nachádza zhruba 100 častíc mikroplastov na liter nápoja. To je asi päťkrát až päťdesiatkrát väčšie množstvo, než aké vedci detekovali v plastových fľašiach alebo v plechovkách. Ukázalo sa, že v sklenených fľašiach boli častice mikroplastov vo väčšine prípadov totožné s plastom, ktorý je súčasťou farby na vonkajšej strane kovového uzáveru. Celkovo najmenej častíc mikroplastov sa nachádzalo vo fľašiach s vínom s korkovými uzávermi a vo fľašiach s perlivou a neperlivou vodou . V sklenených fľašiach s vodou vedci identifikovali 4,5 častice v jednom litri vody, v plastových 1,6 častíc. Malinovky a ďalšie nealkoholické nápoje obsahovali 30 až 40 častíc na liter a najhoršie pivo dopadlo pivo so 60-timi časticami mikroplastov na liter.
Rakúsko vyšle do vesmíru prvý miniatúrny kvantový počítač. Ako píše portál Veda na dosah, tento svetový unikát bude spracovávať zozbierané údaje priamo vo vesmíre. Toto zariadenie s rozmermi 150 × 150 × 453 milimetrov a s hmotnosťou 9,5 kilogramu bude na palube satelitu ION, ktorý bude obiehať Zem vo výške 550 kilometrov. Približne týždeň po úspešnom vypustení satelitu ION by mohol miniatúrny kvantový počítač vyslať prvé signály. Experti viedenskej univerzity vyvinuli počítač expresne rýchlo, na celý projekt potrebovali jeden a pol roka, samotný počítač skonštruovali za 11 dní. Stavali pritom na poznatkoch, ktoré získali počas štúdia a výskumu trvajúceho dve desaťročia. Vývoj takéhoto systému by za normálnych okolností trval desať rokov. To, či skutočne vydrží extrémne podmienky vo vesmíre, však bude možné zistiť až niekoľko týždňov po štarte.