Slovenskí archeológovia si môžu pripísať ďalší úspech, v spolupráci s kolegami z Guatemaly objavili a popísali starobylé mayské mesto. Pokračuje Rado Tomeš:
Úspech slovenských archeológov v Guatemale
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tím archeológov zo Slovenska a Guatemaly vedený profesorom Milanom Kováčom z Katedry porovnávacej religionistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave objavil v severnej Guatemale pozostatky mayského mesta staré takmer 3000 rokov. Výskumníci pomenovali nálezisko Los Abuelos, čiže Starí rodičia, pretože sa tam našli aj dve kamenné sochy pripomínajúce ľudské postavy pravdepodobne venované kultu predkov. Na mieste sa našlo aj observatórium, pyramídy a oltáre. Nálezisko objavené v dažďovom pralese v provincii Petén sa rozprestiera na ploche približne 16 štvorcových kilometrov a bolo zrejme jedným z najstarších a najdôležitejších rituálnych centier mayskej civilizácie v regióne a datuje sa do stredného predklasického obdobia mayskej civilizácie, približne 800 - 500 rokov pred n. l.
Vedci z Tokijskej poľnohospodárskej univerzity vo svojej štúdii popísali, že mačka dokáže identifikovať svojho človeka najmä čuchom. V experimente dali mačkám skúmavku, kde boli vzorky výlučkov z podpazušia a pach buď majiteľa danej mačky, alebo neznámeho človeka. Ako kontrolnú vzorku mačkám predložili aj prázdnu skúmavku. Keď mačky narazili na pach svojho majiteľa, rýchlo ho rozpoznali a pokračovali ďalej. Keď však prišli k pachu neznámej osoby, snažili sa ho rozpoznať a zapamätať si ho. Známe vône mali tendenciu čuchať ľavou nosnou dierkou, zatiaľ čo neznáme vône pravou. Keď sa však po čase zoznámili s testovanou vôňou, robili to presne naopak. Z toho podľa vedcov vyplýva aj to, že ten, kto sa o mačku stará, patrí do jej úzkeho sociálneho kruhu. Ak sa teda chceme zoznámiť s novou mačkou, skôr ako ju budeme hladkať, mali by sme sa najprv nechať ovoňať. Ak nám dá vôbec šancu.