Každý krok sa počíta. Britský vedci v rozsiahlom výskume zistili, že chôdza významne znižuje riziko rakoviny. Pokračuje Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vedci z Oxfordskej univerzity sledovali viac ako 85 000 ľudí vo Veľkej Británii a došli k jasnému záveru: čím viac krokov denne človek ujde, tým menšiu má šancu, že ochorie na niektorý z 13 sledovaných typov rakoviny. Dobré správy sa začínajú pri 5 000 krokoch denne – pod touto hranicou nebol zaznamenaný významný efekt. Pri 7 000 krokoch sa riziko vzniku rakoviny znížilo o 11 %, pri 9 000 krokoch už o 16 %. Nad túto hodnotu sa už prínosy príliš nezvyšovali – efekt sa začal vyrovnávať. Najväčší ochranný účinok mal pohyb u rakoviny žalúdka, močového mechúra, pečene, sliznice maternice, pľúc, oblasti hlavy a krku. To potvrdzuje všeobecne odporúčaných 10 000 krokov denne ako veľmi rozumný cieľ, ktorý má reálny vplyv nielen na celkové zdravie, ale aj na prevenciu rakoviny.
Vývojári zo Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu zostrojili mäkkú, poddajnú robotickú ruku, ktorá dokáže sama organizovať úchopy bez potreby presných údajov o prostredí alebo zložitého programovania. Ruka ADAPT vyrobená zo silikónovej pokožky, pružín a ohybných kĺbov, dokázala uchopiť 24 rôznych predmetov s 93 % úspešnosťou pomocou iba štyroch naprogramovaných pohybov, pričom sa prirodzene prispôsobila mechanickej flexibilite. Na rozdiel od tradičných pevných robotov, ktoré vyžadujú presné ovládanie, sa tento systém spolieha na distribuovanú mechanickú inteligenciu, ktorá napodobňuje prispôsobivosť ľudských rúk. Výskumníci teraz plánujú integrovať senzory a umelú inteligenciu, aby spojili výhody dodržiavania pravidiel so spätnou väzbou v reálnom čase a rozšírili tak robotický potenciál v prostrediach zameraných na človeka.