Púpava je nezmar, ktorý sa dostane všade a prežije aj tam, kde to iné rastliny už vzdali. Vedci teraz popísali, ako je to vôbec možné. Pokračuje Rado Tomeš:
Nesmrteľná púpava
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Holandskí botanici popísali, ako sa podarilo púpave ovládnuť mesto a prosperovať lepšie, ako púpavy na vidieku. Táto rastlinka dokáže prežiť v horúcom lete uprostred betónu vďaka tomu, že sa naučila veľmi efektívne využívať fotosyntézu a pri vyšších teplotách dokonca rastie rýchlejšie. Je naprogramovaná tak, aby zakvitla aj po krátkej a miernej zime, presne v čase, keď sa rozletia prvé opeľovače, čo iným rastlinám robí pri výkyvoch teplôt veľké problémy. Niektoré druhy púpav z mesta sa stali expertmi na ukladanie posypovej soli a kovov do listov bez toho, aby im to prekážalo. Riešením pre nohy a kosačky je rast tesne nad zemou a ohybnosť stonky, vďaka ktorej sa pri zošliapnutí stonka neoddelí od kvetu. Púpava podporuje viac ako dvesto druhov hmyzu, opeľovače, ktoré potom umožnia rásť a rozmnožovať sa ďalším rastlinám, ako je ďatelina, slez, horčica alebo mak. Podľa autorov štúdie je púpava dokonalou kráľovnou mestskej džungle.
Vedci z Oregonskej univerzity zistili, že najúčinnejšiu obranu proti zlatému stafylokokovi si chováme na koži. Je to kvasinka Malassezia sympodialis, ktorá patrí medzi najčastejšie mikróby na našej koži a obsahuje látku, ktorá má na stafylokoky zhubný účinok. Ide o kyselinu 10-hydroxypalmitovú. Vedci už v minulosti prehliadli jej antimikrobiálne vlastnosti, zrejme kvôli tomu, že pôsobí na baktérie jedine v prostredí s nízkym pH, ako je práve naša pokožka. Podrobnosti sumarizuje štúdia zverejnená v odbornom časopise Current Biology. V laboratórnych testoch kvasinka už po dvoch hodinách znížila životaschopnosť rôznych kmeňov stafylokoka niekde takmer o 100% a vytvorila rovnováhu, v ktorej môžu spolu existovať bez toho, aby sa stafylokok premnožil. Výskum je ešte len na začiatku, už teraz však naznačuje, spolužitie tejto kvasinky a stafylokoka môže viesť k prirodzenej tolerancii.