Českí vedci vymysleli novú, bezpečnejšiu úpravu materského mlieka pre predčasne narodené deti. Rado Tomeš nám povie viac:
Bezpečnejšie materské mlieko pre predčasniatka
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V súčasnosti zostáva približne 7 až 14% pasterizovaného materského mlieka od darkýň pre predčasne narodené deti kontaminovaných spórami niektorých mikroorganizmov. Vedci z národného centra poľnohospodárskeho a potravinárskeho výskumu vymysleli metódu vysokotlakového ošetrenia mlieka bez ohrevu. Mlieko je vystavené tlaku 350 megapascalov v štyroch cykloch pri teplote 38 stupňov s dobou výdrže tlaku vždy na päť minút. Vedci ju už otestovali na 108 vzorkách materského mlieka. Ukázalo sa, že dokáže výrazne znížiť množstvo bakteriálnych spór, a pritom zachovať dôležité zložky mlieka. Metóda má potenciál výrazne zlepšiť dostupnosť bezpečného materského mlieka pre predčasne narodené deti a nemocnice ju môžu začať používať prakticky ihneď.
Štúdia expertov z Portsmouthskej univerzity a Ukrajinského inštitútu poľnohospodárskej rádiológie preukázala, že v takzvanej zóne povinného presídlenia okolo Černobyľskej elektrárne sa už môžu pestovať plodiny. Týka sa to približne dvetisíc kilometrov štvorcových. Vedci k tomu dospeli vďaka tomu, že na stohektárovom testovacom pozemku v Žytomyrskej oblasti vyvinuli jednoduchý, ale spoľahlivý protokol pre vyhodnotenie úrovne kontaminácie, ktorý tiež vie predpovedať, koľko rádioaktivity sa dostane do bežných poľnohospodárskych plodín, ako sú zemiaky, obilniny, kukurica a slnečnica. Analýzou vzoriek pôdy a meraním vonkajšieho gama žiarenia potvrdili, že dávka žiarenia pre poľnohospodárskych pracovníkov je hlboko pod ukrajinským národným bezpečnostným prahom a výrazne nižšia ako úrovne radiácie, ktoré sa prirodzene vyskytujú po celom svete.