Experti dokázali genetickou úpravou ochrániť ošípané pred vírusom, ktorý sa rýchlo šíri a poznamená celý chov. Ako sa im to podarilo, povie Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Reprodukčný a respiračný syndróm u ošípaných spôsobuje po celom svete miliardové škody. Britská spoločnosť Genus použila CRISPR, genetické nožnice, ktoré umožňujú z DNA odstraňovať časti, vymieňať ich, prípadne vložiť do nej inú genetickú informáciu. Aby sa vyhli zložitým genetickým úpravám, iba pomocou „nožníc“ vystrihli z embryí ošípaných receptor, na ktorý sa vírus PRRS viaže; choroba teda nenájde v tele zvieraťa cieľ, na ktorý sa vie zamerať. Podľa vyjadrenia spoločnosti sú výsledky presvedčivé. Upravené ošípané by mali byť úplne imúnne voči 99% percentám známych variantov tejto choroby – zaujímavé je, že vedci našli jednu verziu vírusu, s ktorou si poradiť nedokázali a ktorá dokáže touto bariérou preniknúť, je však veľmi vzácna. Či budú ľudia mäso takto upravených ošípaných kupovať, ukáže až čas.
Nová štúdia vedcov z bostonskej Northeasternskej univerzity naznačuje, že psilocybín, psychoaktívna látka obsiahnutá v tzv. magických hubách, by mohol pomôcť liečiť opakované otrasy mozgu, najmä tie spojené so športom alebo vojenskou službou. Štúdia nadväzuje na predchádzajúci výskum toho istého tímu, kde zistili, že aj jediný mierny úder do hlavy vyvoláva prechodný opuch mozgu, ktorý po náraze zmizne, ale opakované úrazy majú už oveľa horšie dopady. Pre aktuálny experiment vytvorili model, ktorý napodobňuje zranenia hráčov amerického futbalu a na potkanoch skúmali, ako sa po simulovaných úderoch a podaní psilocybínu správa ich mozog. Zvieratá, ktoré ho dostali, mali menšie opuchy mozgu a výrazne vyššiu konektivitu v oblastiach súvisiacich s dopamínom, čo ukazuje na možnú schopnosť mozgu prestavať sa a zotaviť sa z poškodenia. Výskum priniesol aj biochemické dôkazy: psilocybín zvýšil hladinu BDNF – proteínu, dôležitého pre rast a prežitie neurónov.
Úpravou genetiky proti vírusu u ošípaných
06. 05. 2025 07:38 | Aktuálne rubriky

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA