Makrely sú mimoriadne obľúbené ryby aj u nás, otázkou je, ako dlho ešte? Podľa expertov sú totiž tieto ryby riadne preriedené. Pokračuje Rado Tomeš:
Nekupuj makrelu, zachrániš makrelu
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Na úbytok makrel upozornili ekológovia z neziskovej organizácie Marine Conservation Society v tohtoročnom vydaní sprievodcu Good Fish Guide. Slúži hlavne firmám, aby zistili, aké dlhodobo udržateľné sú produkty, ktoré ponúkajú. Nielen kvôli niektorým zákazníkom, pre ktorých je toto hľadisko dôležité, ale aj preto, aby si udržali dlhodobo fungujúce dodávateľské reťazce bez výpadkov. S makrelami to však budú mať o niečo ťažšie. Na päťstupňovej škále udržateľnosti sa posunuli na štvrtú, čiže druhú najhoršiu priečku. Na nadmernom rybolove v severovýchodnom Atlantiku sa nepodieľa len Veľká Británia, ale predovšetkým Nórsko, Island a Faerské ostrovy. Od roku 2015 sa tak kedysi početná populácia makrel v severovýchodnom Atlantiku prepadla zo 7,3 milióna ton na minuloročných 2,8 milióna ton. Namiesto makrely by sme si podľa ekológov mali dať radšej sleďa alebo sardinky.
Narušený mikrobióm má negatívne následky na naše zdravie. Vedci z Univerzity Knoxwille v pilotnej štúdii zisťovali, ako súvisí práca hasičov a zdravie ich mikrobiómu. Vychádzali z predpokladu, že ich pracovné prostredie je príliš znečistené, práca namáhavá a mimoriadne stresujúca. V štúdii detailne preskúmali 15 amerických hasičov z Floridy a porovnali ich s rovnako početnou skupinou ľudí, ktorí majú iné zamestnanie. Všetkým analyzovali vzorky moču, stolice a vlasov a zistili mieru ich stresu. Výsledky potvrdili očakávania. Hasiči mali nižšiu rozmanitosť črevných baktérií a súčasne vyššiu prítomnosť patogénnych baktérií, ako kontrolná skupina. Vôbec najzaujímavejší je fakt, že u tých hasičov, ktorí mali vysoké skóre posttraumatickej stresovej poruchy, sa našli jedinečné druhy baktérií. Takých, ktoré rozhodia imunitný systém a súčasne uľahčujú, aby črevá ľahšie kolonizovali nebezpečné mikroorganizmy.