Zatiaľ najpresvedčivejší náznak možného života mimo Zem identifikovali vedci z Cambridgeskej univerzity. O ich objave nám povie viac Rado Tomeš:
Spektrum
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Planéta K2-18b , ktorá je dvaapolkrát väčšia ako Zem, obieha malú červenú hviezdu vo vzdialenosti 124 svetelných rokov. Tunajšia atmosféra vykazuje prítomnosť dimethylsulfidu a dimetyldisulfidu, plynov, ktoré sú na Zemi výlučne výsledkom činnosti morského fytoplanktónu a baktérií. Je to už druhý prípad, keď ďalekohľad Jamesa Webba na tejto planéte detekoval chemikálie spojené so životom. Čerstvý nález je však omnoho robustnejší. Množstvo týchto molekúl je v atmosfére planéty tisíckrát vyššie ako na Zemi – čo by, ak sú skutočne biologického pôvodu, mohlo znamenať, že planéta doslova prekypuje životom. Aj napriek nádejným signálom zostávajú vedci obozretní, aktuálne majú síce merania štatistickú istotu 99,7 %, stále to však nestačí. Výskumníci teraz zisťujú, či by mohli tieto plyny vznikať aj biologickými procesmi, napríklad geologickými alebo atmosférickými.
Tvrdenia americkej súkromnej biotechnologickej spoločnosti Colossal Biosciences o oživení pravlka obrovského pomocou genetických úprav, podľa odborníkov vyvolávajú pochybnosti. Tri mláďatá, ktoré sa vedcom podarilo priviesť na svet, sa podľa nich na druh šelmy vyhynutej pred zhruba 12.500 rokmi podobajú iba vzhľadom. Na základe výsledkov vedci vybrali vlka dravého ako darcu vajíčok na „oživenie“ pravlka. Podľa odborníkov oslovených portálom Live Science to urobili aj napriek tomu, že tieto dva druhy v skutočnosti nie sú až také príbuzné. Pravlky sú vo svojom vlastnom rode, takže je to úplne iný druh,objasňujú vo vedeckom článku. Príbuznejším pravlka je skôr africký šakal tmavochrbtý. Výsledkom úsilia Colossal Biosciences je tak akýsi hybrid – vlk dravý s charakteristikami pravlka obrovského.
Možný život na planéte K2-18b
24. 04. 2025 07:38 | Aktuálne rubriky

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA