Keď nemáme poruke mobil, vôbec to neznamená, že budeme viac produktívni – konštatuje prieskum, do ktorého nazrieme s Radom Tomešom:
Mobil za našu prokrastináciu až tak nemôže Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vedci z London School of Economics skúmali, či ovplyvní náš pracovný výkon, keď si odložíme smartfóny mimo dosah, a zaujímalo ich aj, či budeme produktívnejší. Experimentu sa zúčastnilo 22 ľudí, ktorí dva dni pracovali osamotení vo zvukotesnej miestnosti. Jedna skupina mala počas práce smartfón na stole, druhá ho odložila na samostatný stôl vo vzdialenosti jeden a pol metra. Keď bol mobil ďalej, klesla miera jeho používania, miera vyrušovania však zostala zachovaná a účastníci namiesto nich viac využívali notebooky. Účastníci pracovali rovnaký čas bez ohľadu na to, kde sa mobily nachádzali. Zo štúdie zverejnenej vo vedeckom časopise Frontiers in Computer Science vyplynulo, že odloženie mobilu nemusí stačiť na zníženie miery vyrušovania a prokrastinácie, ani na zvýšenie sústredenia. Problém totiž podľa vedcov nepramení zo zariadení, ale zo stereotypov a návykov, ktoré sme si pri nich vytvorili.
Blížiaci sa mikrospánok alebo únavu vodiča za volantom spozná tričko, ktoré vyvíjajú vedci na Katedre odevníctva Fakulty textilnej Technickej univerzity v Liberci. Tričko meria dychovú frekvenciu a na základe jej zmeny vyhodnocuje únavu a mikrospánok vodiča. Znie to jednoducho, technológovia však vyskúšali veľa metód, kým prišli na ideálne a najpresnejšie riešenie. Dva senzory zabudované na bruchu a hrudníku rozpoznajú amplitúdu dychu a akonáhle sa dychová krivka zmení, senzory vodiča varujú zvukovým signálom. Do konca roka bude hotový prototyp a potom chce antimikrospánkové tričko ponúknuť liberecká Technická univerzita investorom. Záujem už prejavili v Japonsku a ak pôjde všetko podľa plánov, do dvoch rokov by mohlo byť tričko na trhu. Podľa dopravných expertov je mikrospánok alebo nepozornosť v dôsledku únavy až za pätinou dopravných nehôd.