Ako súvisí manželstvo so zvýšeným rizikom demencie? Je to viac, ako si myslíme. A máme aj podrobnosti, Barbara Štubňová:
SPEKTRUM. Zaujímavosti zo sveta vedy a techniky. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Mnohé predchádzajúce štúdie preukázali, že manželstvo je zdraviu prospešné. Až prišla štúdia pod vedením výskumníkov z Florida State University College of Medicine. Odborníci sa pozreli na zdravotné záznamy 24 107 starších ľudí s priemerným vekom 72 rokov, ktoré skúmali 18 rokov. Rozdelili ich do štyroch skupín: ženatí, ovdovení, rozvedení a slobodní. Slobodní alebo ľudia, ktorí nikdy neuzavreli manželstvo, mali o 40 percent nižšie riziko vzniku demencie ako ľudia žijúci v manželstve. U ovdovených bol pokles o 27 percent a u rozvedených o 34 percent. Výskumníci sa domnievajú, že slobodní ľudia si možno lepšie udržiavajú sociálne väzby, ktoré môžu odvrátiť demenciu, pričom by sme do úvahy mali brať aj zdravotné dôsledky nešťastných manželstiev. Mnohí ľudia sú po rozvode šťastnejší a spokojnejší so životom, pretože predtým boli v nefunkčnom vzťahu.
Japonsko vyrába elektrinu pomocou krokov. Tokio, ako jedno z najrušnejších miest na Zemi, nainštalovalo na chodníky špeciálne nášľapné dlaždice. Každý krok na nich zachytáva kinetickú energiu a premieňa ju na zelenú elektrinu. Ako píše portál Veda na dosah, jadrom technológie je piezoelektrický princíp, ktorý premieňa mechanický tlak na použiteľnú energiu. Jeden krok môže takto rozsvietiť žiarovku na desiatky sekúnd. Na prvý pohľad to nie je ktoviečo, ale na miestach, ktorými prejdú tisíce ľudí, je to významné množstvo využiteľnej energie, ktorá môže poháňať napríklad verejné osvetlenie alebo lokálnu infraštruktúru. Najväčším úskalím týchto dlaždíc je ukladanie elektriny či škálovateľnosť. S postupom zlepšovania piezoelektrickej technológie sa však účinnosť týchto systémov môže zvýšiť, čo z nich robí potenciálne veľmi životaschopný zdroj energie.