Bohatí Američania žijú kratšie ako bohatí Európania. O štúdii, ktorá porovnávala dĺžku života medzi kontinentmi, nám povie viac Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Experti na verejné zdravie z americkej Brownovej univerzity porovnali údaje viac ako 73 tisíc dospelých Európanov a Američanov vo veku 50-85 rokov v súvislosti s bohatstvom. Logicky sa potvrdil jeho silný vplyv na dĺžku života, bohatší ľudia žijú dlhšie. Chudobnejší a menej zdraví ľudia v USA zomierajú až o 40% skôr ako tí bohatí, v Európe bol rozdiel oveľa menší. Európa zároveň USA porazila vo všetkých kategóriách, ktoré štúdia preskúmala: na každej úrovni bohatstva v USA bola úmrtnosť vyššia ako v západnej časti Európy, čiže aj tí najbohatší Američania žijú v prieme kratšie ako najbohatší Európania. Čo je však prekvapujúce, v niektorých prípadoch sa miera dožitia najbohatších Američanov vyrovná najchudobnejším Európanom v krajinách ako je Nemecko, Francúzsko a Holandsko. Dlhšie žijú aj ľudia v južnej a východnej Európe.
Solárna veža vysoká 50 metrov, vyrobená pomocou 3D tlače z mesačného regolitu, sľubuje sebestačný zdroj energie pre budúce lunárne základne – a možno aj revolúciu v stavebníctve na Zemi. Navrhlo ju britské architektonické štúdio Foster + Partners, v spolupráci s americkou firmou Branch Technology a NASA. Navrhovaná veža má špirálový tvar a z jej vrchnej plošiny sa rozkladajú výklopné solárne panely. Najzaujímavejší je však spôsob jej výstavby – bola navrhnutá tak, aby ju bolo možné postaviť úplne autonómne, bez prítomnosti človeka. Ďalším kľúčovým prvkom je využitie lunárneho regolitu, teda prachu a hornín priamo z Mesiaca, ako stavebného materiálu. To dramaticky znižuje náklady na dopravu surovín zo Zeme. Solárna veža má byť trvalým zdrojom energie pre mesačné základne, vedecké misie aj budúce kolónie a zároveň má zaisťovať aj komunikačné spojenie.