Vedci objavili v tele tropickej žaby antimikrobiálnu látku, ktorá by mohla pomáhať v boji proti rezistentným baktériám. Viac povie Rado Tomeš:
Antibakteriálny peptid v tele žaby
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Skokan Andersonov je celkom bežná žaba trópov a subtrópov. Presnejšie bola, kým vedci z americkej Pensylvánskej univerzity nezistili, že sa v tele tohto obojživelníka nachádza zaujímavý peptid Andersonin-D1, ktorý má antimikrobiálne účinky. Ak sa však tento peptid dostane von z tela žaby, tvorí zhluky, čo z neho nerobí dobrého kandidáta na klinickú liečbu. Takže vedci urobili určité zásahy do jeho štruktúry a vytvorili jeho syntetické varianty. Ukázalo sa, že sú účinné prinajmenšom ako antibiotiká typu polymixín B, ktoré sa využívajú ako liečba poslednej záchrany u vysoko rezistentných baktérií. Veľmi dobrým znamením bolo, že peptid neškodí ľudským bunkám ani neničí užitočné baktérie v ľudskom mikrobióme. Experimenty s upraveným žabím peptidom tiež ukázali, že je účinný v boji s kolóniami, ktoré obsahujú viac rôznych baktérií. Zatiaľ v laboratórnych podmienkach, nasledovať budú ďalšie testy.
Tropické noci v marci, teploty vyššie oproti priemeru až o sedem stupňov a pokorenie stoviek teplotných rekordov v Európe aj Ázii. Marcová vlna horúčav bola mimoriadna rozsahom aj výkyvmi teplôt, dokonca aj v porovnaní s uplynulými tridsiatimi rokmi, ktoré boli nadpriemerne teplé. Vysoké horúčavy sa v polovici marca prehnali severnou Afrikou, Balkánom, Čiernomorím, Blízkym východom a Kaukazom. V Alžírsku a Lýbii namerali viac ako 40 stupňov Celzia, v alžírskom Guezzame bolo v noci 15. marca 28,6 stupňa, za čo by sa nemusel hanbiť ani júl. V Albánsku mala marcová noc 23 stupňov, v Čiernej hore 21 a najskoršie tridsiatky zaznamenalo Srbsko, Bulharsko aj Severné Macedónsko. Rekordy padali aj na Sibíri, pri polmetrovej snehovej pokrývke tam zrazu mali viac ako 10 stupňov Celzia a na niektorých miestach aj cez 15. V Číne padol mesačný rekord na 535-tich staniciach, v Japonsku na 140-tich.