Tinnitus je nepríjemná záležitosť, je to vlastne hučanie, šumenie, pískanie v ušiach, či akékoľvek iné vnemy, ktoré však nepochádzajú z vonkajšieho prostredia. Podľa najnovšieho výskumu je nečakane silným pomocníkom úprava stravy. Viac Rado Tomeš:
Spektrum Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tinnitus dokáže byť neznesiteľný a lekári doteraz presne nevedia, čo ho spôsobuje. Výskumný tím Univerzity tradičnej čínskej medicíny v Čcheng-te analyzoval existujúci výskum na túto tému a prišiel so zaujímavým prístupom, ktorý by mohol prinajmenšom uľaviť pacientom trápeným tinnitom. Vedci preskúmali osem predchádzajúcich štúdií, ktoré boli založené na pozorovaní celkom viac ako 300 tisíc ľudí. Výsledky svojho výskumu publikovali v odbornom časopise BMJ Open. Zistili, že riziko rozvoja zvonenia v ušiach znižuje vhodná voľba jedálnička. Konkrétne menujú vyššiu spotrebu ovocia, s ktorou sa spája pokles rizika tinnitu o 35%, konzumácia mliečnych výrobkov znižuje riziko tinnitu o 17%, kofeín o 10% a vláknina o 9%. Zatiaľ nie je jasné, ako práve tieto potraviny súvisia s tinnitom, ale vzhľadom na ich vlastnosti možno súdiť, že to má čo robiť s ich pôsobením na cievy a nervy, a tiež s ich antioxidačnou povahou.
Klimatológovia z univerzity v nemeckom Hohenheime vo svojej štúdii opísali, ako dostať do púští dážď pomocou fotovoltických elektrární. Je to vlastne jednoduchá fyzika: čierne panely odrážajú teplo nad seba, čo môže vyvolať vzostupné prúdy, ktoré vedú za vhodných podmienok k dažďovým prehánkam. Klimatológovia sa snažili zistiť, či sa niečo podobné môže stať pri síce veľkých, ale nie obrovských fotovoltických paneloch a použili na to model americkej agentúry NOAA, ktorý vie zohľadniť zmeny povrchu zeme. Solárne farmy v tomto modeli vedci popísali ako takmer čierne polia, ktoré pohlcujú 95% dopadajúceho slnečného svetla. Zistili, že keď solárne farmy presiahnu rozmery pätnástich kilometrov štvorcových, tak by tento efekt skutočne mohol nastať. Stačí priaznivý vlhkejší vietor z Perzského zálivu.