Spoločenská zodpovednosť veľkých fabrík a výrobcov v ochrane životného prostredia je nespochybniteľná a potvrdzuje to aj najnovšia analýza emisií oxidu uhličitého. Pokračuje Rado Tomeš:
Najviac emisií oxidu uhličitého produkujú spoločnosti
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Analýza nezávislého think tanku InfluenceMap odhalila, že približne polovica svetových emisií oxidu uhličitého pochádza z fosílnych palív vyrábaných iba 36 spoločnosťami. Analýza Carbon Majors použila najnovšie štruktúrované dáta, ktoré sa týkajú nielen štátov, ale aj konkrétnych spoločností. Údaje sú za celý rok 2023 a podľa nich majú najväčší podiel na emisiách CO2 36 spoločností. Najväčším súkromným znečisťovateľom je saudskoarabská spoločnosť Saudi Aramco, keby bola štátom, je štvrtým najväčším znečisťovateľom, hneď po Číne, USA a Indii. Práve ázijské ropné spoločnosti obsadili väčšinu popredných miest rebríčka. Najvyššie umiestnenou „západnou“ spoločnosťou je ExxonMobil, ktorá je podľa týchto údajov zodpovedná za približne rovnaké emisie ako Nemecko, deviaty najväčší znečisťovateľ na svete.
Podľa expertov je len otázkou času, kedy sa vtáčia chrípka naučí prejsť z človeka na človeka. Preto epidemiológovia z Perelmanovej lekárskej fakulty na Pensylvánskej univerzite skúmali, ako by sa mohol vírus H5N1 správať, keby sa šíril aj medzi ľuďmi. Výsledky štúdie ukázali, že najmä starší dospelí vystavení sezónnym chrípkovým vírusom, ktoré kolovali pred rokom 1968, majú s väčšou pravdepodobnosťou protilátky, ktoré sa viažu na vírus vtáčej chrípky H5N1. To by ich mohlo chrániť pred najhoršími dopadmi. To súčasne znamená, že mladší ľudia majú týchto protilátok menej a tí najmladší, sú na tom úplne najhoršie. Aj táto štúdia umožňuje epidemiológom začať premýšľať nad stratégiami, ktoré skupiny obyvateľstva by mali dostať v prípade väčšieho pandemického šírenia už existujúce vakcíny proti vtáčej chrípke.