Cukor je takmer všade a náš mozog je na ňom doslova závislý. Vedci zistili, ako sa vlastne cukor prejavuje na našom zdraví. O ich výskume nám povie viac Rado Tomeš:
Cukor deťom neprospieva
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vedci z University of Southern California čerpali jednak z historických prieskumov skladby jedálnička Britov, vykonávaných v 40. a 50. rokoch minulého storočia, a taktiež z dát o predaji cukru v danom období. Získané informácie kombinovali s údajmi z modernej databázy UK Biobank, ktorá zhromažďuje dáta o genóme, zdravotnom stave aj životnom štýle. Vedci si na porovnanie vyberali jedincov narodených tesne pred februárom 1953 a krátko po ňom. Maximálne tak obmedzili vplyv zmien v životnom štýle, ku ktorým došlo počas dekády prídelového systému. Výsledky štúdie sú ohromujúce: Deti, ktoré do tisíc dní po počatí prijímali len malé množstvo cukru, čelili v dospelosti o 35 % nižšiemu riziku ochorenia cukrovkou druhého typu a o 20 % nižšiemu riziku vysokého krvného tlaku. Na zlepšenie zdravotného stavu stačilo, aby matky prežili celé tehotenstvo s obmedzenou spotrebou sladkostí.
Misia Euclid, ktorú prevádzkuje Európska vesmírna agentúra (ESA), zverejnila prvú várku dát. Ukazujú prvé tri mozaiky a každá zachytáva malý výsek oblohy, na ktorom je obrovské množstvo kozmických objektov. Na analýze tohto obrovského množstva dát sa podieľali nielen vedci, ale významne prispela aj umelá inteligencia. A to je len začiatok. Tieto dáta totiž predstavujú akúsi obrovskú pokladnicu, ktorú Euclid odomkol – a ktorú teraz môžu vedci bezplatne navštevovať a požičiavať si z nej konkrétne objekty, ktoré chcú skúmať. Už prvý zverejnený pohľad na 63 štvorcových stupňov oblohy, čo zodpovedá ploche viac ako tristonásobku Mesiaca v splne, poskytuje pôsobivý náhľad na rozsah veľkého kozmického atlasu Euclidu po dokončení misie. Tento atlas bude takto detailne a vo vysokej kvalite pokrývať tretinu celej oblohy – 14 tisíc štvorcových stupňov.