Mačky sa dostali do Číny ako darček

Mačky sa dostali do Číny ako darček

Dlho zostávalo záhadou, ako sa vlastne mačky domáce dostali do Číny, keďže tam prirodzene nežili. Odpoveď prináša štúdia vedcov z Pekinskej univerzity, o ktorej nám povie viac Rado Tomeš:

Mačky sa dostali do Číny ako darček Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Mačky domáce žili s ľuďmi na Strednom východe už niekedy pred desaťtisíc rokmi. Do Európy sa dostali asi pred tritisíc rokmi. Nevedelo sa však, ako a kedy sa dostali do Číny. Vedci z Pekinskej univerzity analyzovali 22 fosílnych pozostatkov mačiek zo štrnástichich archeologických lokalít v Číne, ktoré pokrývajú časové obdobie zhruba päťtisíc rokov. Prečítali ich jadrovú a mitochondriálnu DNA a získané sekvencie porovnali s predtým získanými genómami mačiek zo sveta. Zistili, že dávno pred príchodom mačiek domácich žili v Číne s ľuďmi mačky leopardie, tento vzťah však nezodpovedal domestikácii, ako ju poznáme dnes. Prvé mačky domáce boli do Číny privezené po Hodvábnej ceste ako darčeky a boli mimoriadne obľúbené medzi elitou. Vedci dokonca zistili, že boli buď biele alebo bielo-sivo pruhované. Aj preto je východná Ázia oblasťou s vyšším podielom bielych mačiek ako iné časti sveta.

Austrálčan prežil sto dní s umelým titánovým srdcom – zatiaľ najdlhšie zo všetkých pacientov s touto technológiou. Približne štyridsaťročnému pacientovi voperovali implantát vlani v novembri v Nemocnici sv. Vincenta v Sydney. Vo februári ju opustil a ako prvý na svete mal tento implantát mimo nemocnice. Titánové srdce mu umožnilo v zdraví vydržať až do úspešnej transplantácie normálneho srdca, ktorá prebehla začiatkom marca. Titánové srdce austrálskej spoločnosti BiVACOR je unikátne absenciou akýchkoľvek ventilov a ďalších častí náchylných na opotrebovanie. Má iba jeden pohyblivý komponent – magneticky uchytený rotor, takže v celom zariadení vlastne nemá čo zlyhať. Implantát austrálskeho pacienta bol prvým v programe melbournskej Monashovej univerzity a je veľkou nádejou pre pacientov, ktorí čakajú na transplantáciu srdca.   

Autorka: Barbara Štubňová; FOTO: pixabay/artellliii72

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame