Liečba neliečiteľného poškodenia rohovky

Liečba neliečiteľného poškodenia rohovky

Vedci dokázali pomocou transplantácie kmeňových buniek pacienta vyliečiť doteraz neliečiteľné poškodenia rohovky. Rado Tomeš nám povie viac:

Liečba neliečiteľného poškodenia rohovky Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Tím amerického výskumného centra Mass General Brigham vyvinul liečbu, ktorá využíva kmeňové bunky na „údržbu“ rohovky. Liečba nazvaná CALEC pozostáva z odobratia kmeňových buniek zo zdravého oka, ich niekoľkotýždňové pestovanie v laboratóriu a potom transplantáciu do poškodeného oka. Klinického testu sa zúčastnilo 14 pacientov, ktorých lekári po zákroku sledovali  ďalších 18  mesiacov. Po troch mesiacoch došlo u siedmich z nich ku kompletnému obnoveniu rohovky. Po dvanástich mesiacoch vzrástol počet „vyliečených“ pacientov na jedenásť a u ďalších dvoch došlo k čiastočnému zlepšeniu. Test zrakovej ostrosti, ktorý hodnotí schopnosť rozoznávať malé detaily, potvrdil, že u väčšiny pacientov došlo k zlepšeniu zraku. Niektorí z nich sa vďaka tomu dostali z právnej kategórie nevidiacich do kategórie slabozrakých. Vedci teraz počítajú s rozsiahlejšími klinickými testami.

Čínska národná vesmírna agentúra minulý týždeň oznámila, že misia Tchien-wen 3 je otvorená medzinárodnej spolupráci na úrovni systémov a vedeckých prístrojov. Ponúka až 15 kg kapacity pre experimenty na návratovom orbitálnom module a ďalších 5 kg na marsovskom orbitálnom module. Navrhované projekty musia zodpovedať vedeckým cieľom misie alebo prinášať doplnkovú hodnotu. Návrhy môžu jednotlivé štáty predkladať do 30. júna, následne prebehne výber tímov a finálne rozhodnutie bude v októbri. Vzorky majú byť doručené na Zem okolo roku 2030 – 2031. Technológia pristátia vychádza z misie Tchien-wen 1, ktorá na Mars úspešne dopravila rover Ču-žung a z dvoch rovnako úspešných lunárnych návratových misií. Výzva prichádza v čase, keď americký program Mars Sample Return bojuje s oneskorením, prekročením rozpočtu a neistou budúcnosťou. Čína tak posilňuje svoju pozíciu v skúmaní Marsu.

Autorka: Barbara Štubňová; FOTO: freepik

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame