Píše sa rok 1825. V Paríži, v internátnej škole pre nevidiacich, len 16-ročný mladík predstavil nový typ písma. Vymýšľal ho niekoľko rokov, aby pomohol sebe, aj svojim rovnako hendikepovaným spolužiakom. Učiteľ a vynálezca Louis Braille pred 200 rokmi predstavil svetu svoje bodkované písmo. Príbeh na týždeň pripravila Petra Strižková.
Braillovo písmo pomáha už 200 rokov - 1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tento rok si pripomíname dvesto rokov od vzniku Braillovho písma. Bol to veľký prelom v živote nevidiacich a slabozrakých. Kombinácie šiestich bodiek, ktoré vystupujú z papiera, predstavujú jednotlivé písmená. Petra Strižková bola zvedavá, ako sa deti Braillovo písmo učia.
Braillovo písmo pomáha už 200 rokov - 2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Hlavným hrdinom nášho Príbehu je francúzsky nevidiaci učiteľ, vynálezca Louis Braille, ktorý pred 200 rokmi zostavil dotykové písmo pre nevidiacich. Vytvoril ho na internátnej škole pre nevidiacich ešte ako tínedžer. A aj keď bodkované písmo okamžite jeho nevidiaci spolužiaci ocenili, vedenie školy aj celá odborná komunita sa k nemu postavili chrbtom. Petra Strižková povie, v čom bol problém.
Braillovo písmo pomáha už 200 rokov Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Keď si Louis Braille ako dvojročný v otcovej dielni nešťastnou náhodou vypichol oko a následne úplne oslepol, bola to pre celú rodinu veľká tragédia. Bystré chlapča sa však v živote nestratilo – študoval a neskôr aj pracoval na Internátnej škole pre nevidiacich v Paríži, kde vymyslel abecedu pre nevidiacich. Tento rok si pripomíname 200 rokov od vzniku Brajlovho písma. Príbeh o talentovanom vynálezcovi, aj čitateľoch „Brailla“ nahrávala Petra Strižková.
Braillovo písmo pomáha už 200 rokov - 4. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
64 písmen a jedna medzera – takto vyzerala prvá abeceda v Braillovom písme, ktorú v roku 1825 predstavil francúzsky nevidiaci tínedžer Louis Braille. Jeho spolužiaci na parížskej internátnej škole pre nevidiacich „bodkované“ písmo rýchlo prijali. Petra Strižková sa na odkaz Luisa Brailla pýtala aj riaditeľa Špecializovaného centra poradenstva a prevencie pre deti a žiakov so zrakovým postihnutím v BA.
Braillovo písmo pomáha už 200 rokov - 5. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.