Mariánska priekopa vydala časť svojich pokladov. Ide síce len o miniatúrne mikróby, sú ich však tisíce a niektoré druhy pre vedcov absolútne neznáme. Pokračuje Rado Tomeš:
ZVUK: 102503130738;Spektrum stv
T: 1,57
Vedecký tím z Jiao Tong University v Šanghaji preštudoval vzorky mikrobiálneho života zo šesť kilometrových oceánskych hlbín, najviac však z dna Mariánskej priekopy. Celkovo podnikli morskí mikrobiológovia 33 ponorov, počas ktorých odobrali vzorky usadenín z morského dna a vody. Našli vyše sedem a pol tisíc druhov mikróbov, pričom poznali len 10% z nich. Teraz budú študovať a popisovať takmer sedem tisíc neznámych druhov. Výskum sa už začal a podľa čiastkových výsledkov majú tieto organizmy v extrémnych podmienkach dve stratégie, ktoré im umožňujú prežiť. Jednou z nich je malý genóm, ktorý je extrémne špecializovaný a mimoriadne odolný voči zmenám a druhou stratégiou je naopak veľký genóm- s dostatočnou schopnosťou prispôsobiť sa zmenám a vonkajším podmienkam. Výskum umožní vedcom lepšie pochopiť vzťahy medzi mikroskopickými obyvateľmi morských hlbín.
Koncom týždňa oznámila technologická firma Intuitive Machines koniec svojej ďalšej misie. Modul Athena je po nevydarenom pristátí na Mesiaci mimo prevádzky. Podobne dopadla aj minulý rok, keď ako prvá súkromný spoločnosť v dejinách dopravila na Mesiac modul Odyseus. Šesťnohej Athene s množstvom vedeckých prístrojov na palube sa minulý štvrtok nepodarilo pristáť presne na plánovanom mieste v oblasti zhruba 160 kilometrov od južného pólu Mesiaca, a skončila tak prevrátená v mrazivom kráteri. Na Zem ešte stihla poslať fotografie, potvrdiť pozíciu a začať niekoľko experimentov, ale potom sa odmlčala. Vzhľadom k extrémnemu mrazu v kráteri a tomu, ako sú nasmerované jej solárne panely, je veľmi nepravdepodobné, že by sa jej podarilo nabiť si batérie. Misia bola ukončená a tímy pokračujú vo vyhodnocovaní dát.
Tisíce neznámych mikróbov v Mariánskej priekope
13. 03. 2025 07:38 | Aktuálne rubriky

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA