Liek proti leukémii s vysokou účinnosťou

Liek proti leukémii s vysokou účinnosťou

Hongkonský vedci predstavili liek proti leukémii s mimoriadne vysokou účinnosťou tak, že vylepšili ten pôvodný. Pokračuje Rado Tomeš:

Liek proti leukémii s vysokou účinnosťou Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Akútna promyelocytárna leukémia alebo APL je jedným z mnohých druhov rakoviny krvi. Najčastejšie sa objavuje u ľudí vo veku okolo 47 rokov a v minulosti mala 20 až 30% úmrtnosť, ktorú znížila moderná liečba. Hongkonskí vedci teraz prišli s novým liekom na starom osvedčenom princípe a miera prežitia u pacientov sa pohybuje okolo 97 %. Prípravok sa označuje ako Oral-ATO alebo Arsenol. V princípe ide len o upravený liek s účinnou látkou, ktorou je oxid arzenitý, a proti tejto chorobe sa používa už roky. Hongkonský liek má však niekoľko výhod: dá užívať ústne, čo uľahčuje jeho príjem, je veľmi úspešný a navyše, má málo vedľajších účinkov. Klinická štúdia roky monitorovala štyri stovky pacientov s APL, stovke z nich zmizli molekulárne dôkazy prítomnosti choroby a osemdesiat % z nich prežilo ďalších päť rokov a to bez transplantácie kostnej drene, ktorá sa ešte stále často používa.

Vedci zo Spolkovej vysokej technickej školy v Zürichu nedávno skúmali Grónsky ľadový príkrov. V rámci výskumu pomocou optického kábla, ktorý umiestnili do vrtu s hĺbkou takmer tri kilometre v Severovýchodnom grónskom ľadovcovom prúde, ako prví detekovali „ľadotrasenie“ – otrasy, ku ktorým dochádza pri pohybe ľadu. Otrasy ľadu v Grónsku doteraz unikali pozornosti, hlavne preto, že ich tlmí nápadná vrstva vulkanických častíc, ktorá sa nachádza v hĺbke asi 900 metrov pod povrchom ľadu. Častice pochádzajú z masívnej erupcie, ku ktorej došlo asi pred 7 700 rokmi na sopke Mount Mazama v dnešnom Oregone. Paradoxne, vulkanické častice ľadotrasenia nielen tlmia, ale vlastne ich aj vyvolávajú. Nečistoty v ľade, ako sú práve tieto častice, destabilizujú štruktúru ľadu a vedú k vzniku malých prasklín, ktorými sa ľadotrasenie začína. 

Autorka: Barbara Štubňová; FOTO: freepik/wirestock

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame