Škriabanie nás chráni pred infekciou

Škriabanie nás chráni pred infekciou

Prečo sa poškrabeme, keď nás niečo svrbí? Odpoveď prináša evolúcia a vysvetlenie výskum vedcov z Pittsburghskej univerzity. Rado Tomeš nám povie viac:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Vedci zverejnili svoj výskum vo vedeckom časopise Science a podrobne popísali aj svoj experiment na myšiach. Jednu skupinu myší geneticky upravili tak, že im deaktivovali neuróny vnímajúce svrbenie. Potom všetkým myšiam naniesli do ucha alergén, aby ich to svrbelo. Niektoré myši zo skupiny bez úpravy dostali aj kužeľ, ktorý zvieratám zabraňuje, aby sa poškrabali. A potom sledovali všetky skupiny. Myši bez kužeľov sa poškrabali na ušiach a tie im opuchli. O zápal sa postarali neuróny vnímajúce bolesť, pretože uvoľňujú látku, ktorá funguje v imunitnom systéme ako alarm. Na to zareaguje imunitný systém a pustí sa do boja z infekciou. Medzitým sa myšiam s kužeľmi spolu s tými, ktoré necítili svrbenie, vyvinul oveľa menší opuch v ušiach. To naznačuje, že škriabanie bolo zodpovedné za väčšinu zápalovej reakcie. Podľa vedcov nás práve svrbenie a následné škriabanie chráni pred infekciou.

Vedci z kanadskej University of Waterloo vyvinuli inteligentnú látku, ktorá premieňa svetlo na teplo. Špecializované nanočastice absorbujú slnečné svetlo a premieňajú ho na teplo. Zároveň menia farbu, čo používateľom umožní aj vizuálne sledovať kolísanie teploty. Na výrobu vedci využili nanočastice dvoch polymérov, polyanilín a polydopamín vložili do matrice termoplastických polyuretánových vlákien, čo je materiál, ktorý sa požíva na výrobu športového a nepremokavého oblečenia. Vlákna votkali do látky a uplietli malý sveter pre medvedíka, aby materiál otestovali. Červený sveter dosiahol pôsobivých 53 a pol stupňa Celzia už po 10-tich minútach na slnku. Ako teplota stúpala, sveter sa pomaly menil na biely. Svoje vlastnosti si materiál uchoval aj po 25-tich praniach. Materiál čaká ešte ďalšie testovanie, vedci si od neho sľubujú naozaj teplé oblečenie do mimoriadne nízkych teplôt.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame