Prvé analýzy hornín z planétky Bennu

Prvé analýzy hornín z planétky Bennu

Najnovšie vydanie vedeckého časopisu Nature informuje o vzorkách z planétky Bennu, ktoré obsahujú dôležité stavebné kamene života. Viac nám povie Rado Tomeš:

SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



NASA vyslala na planétku Bennu sondu OSIRIS-REx v roku 2018,  sonda nabrala približne 120 gramov materiálu a dopravila ho na Zem. Po preskúmaní organických molekúl majú vedci k dispozícii prvé podrobné analýzy, ktoré odhalili desaťtisíce chemických zlúčenín na základe uhľovodíka, vrátane mnohých takzvaných stavebných kameňov života.  Medzi 33-mi  preukázanými aminokyselinami bolo zastúpených štrnásť z dvadsiatich tých, ktoré sú zásadné pre pozemský život a produkciu proteínov, ako sú glycín, asparagín alebo tyrozín. Okrem toho vedci objavili vo vzorkách nukleové bázy, teda molekuly, ktoré tvoria genetický kód. Všetkých päť báz DNA a RNA, ktoré sa vyskytujú v pozemských organizmoch, sa našlo aj v materiáli z Bennu. To všetko je ďalším dielikom do skladačky, ako sa na Zem mohol dostať život. Či tu vznikol prirodzene, alebo ho priniesli iné telesá, ktoré dopadli na našu planétu.

Vedci z Univerzitnej nemocnice v Göttingene vyvinuli špeciálnu náplasť, ktorá môže pomôcť chorému srdcu zotaviť sa. Celý postup spočíva v kultivácii telových buniek, ktoré sa v laboratórnych podmienkach prenesú do štádia kmeňových buniek. Z nich potom môžu vzniknúť rôzne telesné bunky, v tomto prípade tkanivo srdcového svalu so svalovými a spojivovými bunkami. Náplasť sa teda najprv vyrobí a potom sa operačne aplikuje priamo na oslabený srdcový sval, aby sa oblasť posilnila. Po úspešnom výskume na makakoch a 15 experimentálnych implantáciách na ľuďoch dostala zelenú aj klinická štúdia. Náplasť na srdce má dostať celkovo 53 ľudí a prvé komplexné údaje sa očakávajú koncom roka 2025.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame