Baktérie, ktoré rozložia večné chemikálie

Baktérie, ktoré rozložia večné chemikálie

Po objavení baktérií, ktoré vedia zjesť a rozložiť mikroplasty, objavili vedci také, ktoré si poradia s večnými chemikáliami. Je to skvelá správa, pokračuje Rado Tomeš:


SPEKTRUM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Tím vedený biochemikmi z Buffalskej univerzity našiel kmeň baktérií, ktorý dokáže rozkladať najmenej tri typy večných chemikálií. A nielen to, súčasne tieto mikroorganizmy vedia zničiť aj niektoré toxické vedľajšie produkty procesu rozbíjania chemických väzieb. Sú to baktérie Labrys portucalensis F11. Tie dokázali metabolizovať viac ako 90% najrozšírenejšej kyseliny perfluoroktansulfónovej za neuveriteľných 100 dní. Baktérie F11 po sto dňoch rozložili tiež podstatnú časť ďalších dvoch typov večných chemikálií. Väzba medzi atómami uhlíka a fluóru vo večných chemikáliách je veľmi silná, takže ju väčšina mikróbov nemôže využiť ako zdroj energie. Bakteriálny kmeň F11 si však vyvinul schopnosť fluór oddeliť a uhlík spotrebovať. Vedci ho našli v pôde kontaminovanej priemyselnej lokality v Portugalsku. Baktérie jednoducho mutovali a naučili sa žiť z toho, čo je k dispozícii. Aj keď sú to večné chemikálie.

Makulárna degenerácia je ochorenie sietnice, zhoršuje kvalitu života kvôli rozmazanému videniu v centre zorného poľa a môže viesť až k strate zraku.   Newyorský startup Soliddd Corp ponúka špeciálne okuliare, ktorých konštrukcia je inšpirovaná zloženými očami hmyzu. Okuliare majú dve kamery, ktoré smerujú vpred. Jedna je umiestnená na pravom okraji okuliarov, druhá na ľavom. Kamery snímajú stereoskopický pohľad na to, čo sa deje pred používateľom. Ďalšie dve kamery sledujú pohyb očí. Na sklách okuliarov sú dva displeje, ktoré opäť smerujú dovnútra. Každý z displejov tvorí sústava malých šošoviek a každá z nich premieta na zdravú časť sietnice zmenšenú verziu toho, čo vidia kamery smerujúce vpred. Prosto, používateľ okuliarov vidí svet okolo bez toho, aby mal slepé miesto uprostred zorného poľa. Zatiaľ ide o Beta verziu, pri jej testoch sa pacientom zrýchlilo čítanie o 50%.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame