Dva mesiace s prasacou obličkou. Vedci hlásia nový rekord, pacientka žije a všetci veria, že ešte dlho bude. Pokračuje Rado Tomeš:
Dva mesiace s prasacou obličkou
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Transplantáciu vykonal tím newyorskej zdravotníckej siete Langone Health. Towane Looneyovej už dlhšiu dobu nefungovala jediná vlastná oblička, ktorá jej zostala po tom, čo pred 26 rokmi jednu darovala matke. Lekári jej transplantovali prasací orgán 25. novembra a o necelé dva týždne neskôr už mohla odísť z nemocnice. Podľa lekárov nová oblička pracuje „úplne normálne“. Lekári začali v posledných rokoch testovať transplantácie prasacích orgánov geneticky upravených tak, aby viac zodpovedali tým ľudským. Metóda je stále vysoko experimentálna a americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv ju povoľuje len za výnimočných okolností. Pani Looneyová dostala povolenie po ôsmich rokoch na dialýze a zistení, že kvôli extrémne vysokým protilátkam by veľmi pravdepodobne nikdy neprijala ľudskú obličku.
Na juhu Juhoafrickej republiky žilo pred ôsmimi rokmi asi tisíc žralokov bielych. Na pár týždňov zmizli a potom sa vrátili. Morskí biológovia však nevedeli prečo. Po objavení piatich mŕtvych žralokov a opätovnom zmiznutí celej populácie preskúmali telá a definovali vinníka. Keďže mali žraloky len vyhryzenú pečeň, bolo jasné, že to spôsobili kosatky dravé. Odvtedy morskí biológovia z Rhodesovej univerzity pozorovali každý rok útoky jednej až dvoch kosatiek na žraloky a všetko zdokumentovali, pričom celý čas pozorovali, ako vplýva zmiznutie žralokov na ekosystém. Tie sa totiž posunuli o stovky kilometrov ďalej a do oblasti sa vracali len sporadicky. Za pár rokov sa tam premnožili tulene, ktoré sa čoraz odvážnejšie púšťali do kriticky ohrozených tučniakov. Práve premnoženie tuleňov viedlo k nerovnováhe ekosystému a ohrozilo potravinový reťazec.