Vedci zistili, že riziko rozvoja rakoviny hrubého čreva u žien môže znížiť pohár mlieka denne. Vypočujme si rada Tomeša:
Pohár mlieka proti rakovine hrubého čreva
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vedci z Oxfordskej univerzity zahrnuli do svojej observačnej štúdie viac ako pol milióna žien. Výsledky štúdie naznačujú, že vypitie 200 gramov mlieka každý deň znižuje riziko rozvoja kolorektálneho karcinómu o 14 percent. Výsledky tohto výskumu sú v súlade s ďalšími podobnými štúdiami z nedávnej doby, podľa ktorých môžu potraviny vyrobené z mlieka, predovšetkým tie s vyšším obsahom vápnika, zohrávať významnú úlohu v ochrane čriev. Podľa vedcov to platí predovšetkým pre ženy trpiace nedostatkom vápnika. Otestovali celkom 97 rôznych typov jedál. Ukázalo sa, že rozvoj kolorektálneho karcinómu najviac obmedzujú mliečne výrobky, ako napríklad jogurt alebo mlieko. Kľúčovú úlohu zrejme zohráva vápnik. Naopak vyššie riziko rozvoja rakoviny hrubého čreva sa ukázalo u konzumentov alkoholu a červeného mäsa. V prípade alkoholu je riziko vyššie o zhruba 15 %, u červeného mäsa približne o 8 %.
Štúdia publikovaná začiatkom januára v časopise Nature Water zmapovala kontinentálne prúdenie podzemnej vody a odhalila, že dážď a roztopený sneh pod zemou cestujú oveľa ďalej a hlbšie, než sa dosiaľ predpokladalo. Vedci z Princetonskej a Arizonskej univerzity vytvorili prelomovú simuláciu, ktorá mapuje pohyb podzemných vôd v kontinentálnom meradle. Tento výskum, ktorý vyvrcholil trojročnou rozsiahlou štúdiou, sleduje skrytú cestu vody – od dažďových kvapiek alebo roztopeného snehu presakujúceho do zeme až po ich prípadné opätovné vystúpenie do sladkovodných tokov. Ako píše portál Veda na dosah, simulácia odhaľuje, že voda môže putovať do veľkých hĺbok, vynoriť sa až 160 kilometrov od svojho vstupného bodu a zostať pod zemou 10 až 100 000 rokov. Vďaka novým zisteniam môžu krajiny pristúpiť k zmenám v riadení zdrojov podzemnej vody či pozornejšie sledovať znečistenie aj v tejto oblasti.