Hoci propagátori paleo diét tvrdia, že základnou stravou doby kamennej bolo mäso, čo malo zvýšiť kapacitu ľudského mozgu aj fyzické schopnosti ľudí, nové dôkazy z reálneho sveta rozprávajú odlišný príbeh. Rozpovie nám ho Rado Tomeš:
Paleo ľudia jedli prevažne rastlinnú stravu
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Nový archeologický výskum, ktorý prebiehal na brehoch rieky Jordán v severnom Izraeli, ponúkol nový pohľad na stravovacie návyky lovcov a zberačov v paleolite. Archeológovia z Bar-Ilan Univerzity analyzovali zrná staré 780-tisíc rokov, ktoré sa zachovali na čadičových nástrojoch z lokality na brehu jazera Hula. Štúdia poukazuje na dômyselné metódy, ktoré prví ľudia používali na spracovanie rastlinných materiálov. Zrná škrobu bádatelia našli na čadičových nástrojoch. Tie sú najstarším dokladom ľudského spracovania rastlinných potravín a používali sa na prípravu rôznych plodín vrátane žaluďov, obilnín, strukovín a vodných rastlín. Vedci tiež identifikovali mikroskopické pozostatky, ako sú peľové zrná, chlpy hlodavcov a perie, čo podporuje vierohodnosť nálezov škrobu. Množstvo nástrojom je také veľké, že to potvrdzuje ich masové využitie.
Jednu z najinvazívnejších jedovatých žiab na svete ropuchu ázijskú, ktorej rozšírenie v oblasti Indického oceánu nesie stopy ľudskej činnosti, tvoria dva druhy. Zistil to tím vedcov, v ktorom bol aj Daniel Jablonski z Prírodovedeckej fakulty UK. Podľa štúdie zverejnenej v prestížnom časopise Nature Communications asi najprekvapujúcejším zistením je, že ropuchy z Indonézie sú geneticky totožné s populáciami z južnej Indie. Tieto štáty však oddeľujú tisíce kilometrov súše alebo mora. To naznačuje, že sa do Indonézie nedostali prirodzene. O ich rozšírenie sa postarali ľudia pred storočiami alebo tisíckami rokov a túto kolonizáciu dávajú vedci do súvislosti s námornou hodvábnou cestou, ktorá spájala Indiu a Indonéziu. Prastaré ekonomické väzby tejto trasy tak neprispeli len ku spoločnej histórii a kultúrnym podobnostiam medzi Indmi a Indonézanmi, ale pravdepodobne aj k šíreniu žiab.