Ryžu ohrozuje klimatická zmena

Ryžu ohrozuje klimatická zmena

Nedostatok ryže by bol pre svet pohromou. Slúži ako potrava pre vyše polovicu planéty. Podľa najnovšej štúdie sa však klimatická zmena stáva pre ryžu hrozbou. Viac povie Rado Tomeš:

Ryžu ohrozuje klimatická zmena Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Posledné výsledky naznačujú, že otepľovanie Zeme sa už na kvalite ryže odráža. Nielen nižším výnosom, ale aj kombináciou vzhľadu, chutnosti a nutričného profilu. Vedci skúmali vývoj v juhovýchodnej Ázii za posledných 35 rokov, konkrétne v Číne a Japonsku. Zaujímalo ich, ako sa klíma odráža na miere vymletých ryžových zŕn. Čínski vedci, ktorí výskum viedli, skúmali množstvo klimatických premenných, aby zistili, ktoré z nich majú najväčší vplyv na HRR. Ich model je pre toto veľké množstvo sledovaných faktorov veľmi presný. Ukázalo sa, že najväčší vplyv na zníženú kvalitu ryže majú nočné teploty. Čím teplejšie je v noci, tým horšie sa ryži darí. Kritickou hranicou je v Japonsku dvanásť stupňov Celzia a v Číne osemnásť stupňov Celzia. Keď za takýchto podmienok dochádza ku kvitnutiu a rastu zŕn, znižuje sa rýchlosť fotosyntézy a akumulácia škrobu v zrne, čo vedie k zníženiu kvality ryže, pretože viac zŕn je náchylných na prasknutie.

Medzinárodná skupina vedcov objavila dvojhviezdu obiehajúcu v blízkosti Sagittarius A*, supermasívnej čiernej diery v centre našej Galaxie. Je to vôbec prvýkrát, čo bol v blízkosti supermasívnej čiernej diery objavený hviezdny pár. Objav založený na dátach získaných pomocou ďalekohľadu VLT na Európskom južnom observatóriu pomáha astronómom a astrofyzikom pochopiť, ako prežívajú hviezdy v prostredí s extrémnou gravitáciou. Je dôkazom toho, že niektoré dvojhviezdy môžu krátko prosperovať aj za deštruktívnych podmienok. Dvojhviezda dostala názov D9 a podľa vedcov sa ju podarilo objaviť práve včas, jej vek sa odhaduje na 2,7 milióna rokov. Silné gravitačné pôsobenie blízkej čiernej diery pravdepodobne spôsobí jej splynutie do jedinej hviezdy v priebehu len milión rokov, čo je pre taký mladý systém veľmi krátky čas.

Autorka: Barbara Štubňová; FOTO: freepik/tawatchai07

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame