O tom, že potrebujeme dostatočné množstvo tekutín, vieme. Nová štúdia však zistila aj konkrétne výhody. Pokračuje Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tím urológov z Kalifornskej univerzity preskúmal celkom 1 464 predchádzajúcich štúdií a vybral z nich 18, ktoré vypovedajú o vzťahu medzi dostatočným príjmom vody a zdravím. Vo väčšine prípadov, u 10 z 18 vybraných štúdií, sa potvrdilo, že dostatočný príjem vody prináša merateľné pozitíva. Asi najvýraznejší prospech dostatočného zavodnenia spočíva v znížení rizika rozvoja obličkových kameňov a v podpore chudnutia. Tiež sa ukazuje, že dostatočne pitie je účinnou prevenciou migrén a infekcií močových ciest. Významná je tiež regulácia prejavov cukrovky a udržiavanie vhodného krvného tlaku. Žiadna z hodnotených štúdií síce nepreukazovala príčinný vzťah, ale spoločne podporujú záver, že pitie dostatočného množstva vody ľudskému zdraviu prospieva.
Superhorúce horniny sú horniny nachádzajúce sa hlboko v zemskej kôre s teplotou presahujúcou 374 stupňov Celzia. Nová správa výskumníkov z Cornellovej univerzity zdôrazňuje ich potenciál ako významného obnoviteľného zdroja energie. Aby sme mohli využiť energiu zo superhorúcich hornín, bolo by treba vŕtať hlboko do zemskej kôry. Následne by sa cez potrubie k horúcim horninám pumpovala voda, ktorá by sa po zahriatí vracala naspäť na povrch ako para. Táto para by sa mohla použiť na výrobu elektriny alebo vodíka. Aj keď na využitie superhorúcich hornín je potrebná hĺbka vrtu najmenej deväť kilometrov, táto horninová energia by mohla mať potenciál poskytnúť dlhodobú, škálovateľnú a obnoviteľnú energiu základného zaťaženia na mnohých miestach po celom svete, v rovnakom rozsahu a nákladoch, aké si vyžadujú fosílne palivá.