Až doteraz sa predpokladalo, že vysoké teploty a vlny horúčav zabíjajú najmä seniorov. Štúdia z Mexika však zistila pravý opak. Pokračuje Rado Tomeš:
SPEKTRUM
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Celý rad štúdií, ktoré sa venovali téme dopadu vysokých teplôt na ľudské zdravie uvádza, že extrémnymi horúčavami sú a budú ohrození najmä seniori. Lenže nový výskum, ktorý sledoval reálne dáta, zistil pravý opak. Štúdia vznikla v Mexiku a sledovala dáta o hospitalizáciách a úmrtiach v tejto krajine. Vedci z Kolumbijskej univerzity zistili, že v rokoch 1998 až 2019 v krajine ročne zomrelo v dôsledku tepla približne 3300 ľudí. Z toho takmer tretina pripadala na osoby vo veku osemnásť až 35 rokov, čo je číslo, ktoré zďaleka nezodpovedá predpokladom. Veľmi ohrozené sú aj deti mladšie ako päť rokov, najmä dojčatá. Prekvapivo najmenej úmrtí v dôsledku horúčavy utrpeli ľudia vo veku päťdesiat až sedemdesiat rokov. Najvyššiu úmrtnosť v dôsledku horúčav mala skupina najodolnejších ľudí. Vedci sa domnievajú, že hlavným dôvodom je fakt, že práve títo ľudia najčastejšie pracujú vonku a majú fyzicky náročnú prácu.
Hospodárske zvieratá prispievajú asi 14,5 percentami ku globálnym emisiám metánu. Už niekoľko výskumov odhalilo, že pridávanie morských rias do krmiva hovädzieho dobytka znižuje ich produkciu metánu. Tím z Kalifornskej univerzity ako prvý otestoval pridávanie ružovej morskej riasy Asparagopsis taxiformis do kravského krmiva. Zistili, že tento relatívne jednoduchý postup, zníži produkciu metánu u hovädzieho dobytka o takmer 40 percent. V experimente využili 24 volov chovaných na mäso. 10 týždňov podávali polovici z nich granule s morskou ružovou morskou riasou a druhá polovica slúžila ako kontrolná skupina. Pretože išlo o dobytok na pastve, živili sa granulami dobrovoľne. Napriek tomu u nich došlo k výraznému obmedzeniu grgania metánu bez toho, aby to negatívne ovplyvnilo ich zdravie alebo hmotnosť. V kontrolovanom chove, ktorý sa nepasie, by boli výsledky ešte lepšie.