Focaccia je typické talianske pečivo. Vedci v najnovšom výskume neprisúdili vznik a pôvod tohto bochníka dochuteného olivovým olejom, soľou a bylinkami, prípadne syrom a mäsom, Taliansku, ale Ázii. Viac nám povie Rado Tomeš:
Spektrum 03.12.2024
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pôvod focaccie vedci z rímskej univerzity La Sapienza vystopovali do doby neskorého neolitu. Prvé dôkazy o jej pôvode vedú do doby medzi rokmi sedem tisíc a päť tisíc pred naším letopočtom, do oblasti takzvaného úrodného polmesiaca na Blízkom východe. Išlo o veľké bochníky s najrôznejšími príchuťami. Piekli sa v špeciálnych miskách s veľkou oválnou základňou a nízkymi stenami vyrobenými z hrubej hliny. Z výskumov vyplynulo, že sa v týchto nádobách mohli piecť veľké bochníky z vody a múky umiestnené v klenutých peciach dve hodiny pri počiatočnej teplote 420 stupňov Celzia. Rozhodujúca bola analýza zvyškov v týchto pekáčoch a vedci zistili, že cesto a prísady zodpovedajú predkovi dnešnej fokaccie. A ako sa dostali bochníky na Apeninský polostrov? Jednoducho. Oblasť Stredomoria bola už v neolite veľmi bohatá na výmenu tovarov aj technológií.
Japonskí vedci vyvinuli plast, ktorý sa rozkladá v morskej vode. Materiál nazvaný „supramolekulárny“ plast má podobnú pevnosť v ťahu a možno ho spracovávať ako plasty na báze ropy, uviedol tím vedcov z národného vedeckého výskumného ústavu Riken a Tokijskej univerzity. Nový plast je vyrobený z monomérov. Sú to malé molekuly, ktoré sa môžu spájať a tvoriť väčšie molekuly nazývané polyméry. Vedci využili tie, ktoré sa používajú v potravinárskych prísadách, a ďalšie, ktoré vznikajú v organických materiáloch. Zmiešaním vo vode sa tieto látky rozdelia na dve rôzne vrstvy, z ktorých jednu je možné dehydratovať a získať tak látku šetrnú k životnému prostrediu. Tieto plasty majú podobnú trvanlivosť a odolnosť ako klasické umelé hmoty, kým neprídu do kontaktu so slanou vodou. V nej sa materiál rýchlo rozpadne na pôvodné monoméry, ktoré sa potom postupne rozkladajú vplyvom baktérií v oceáne alebo v pôde morského dna.